Всеки гражданин на Европейския съюз се ползва от редица права, сред които правото на свободно придвижване и престой в друга страна членка, правото да гласува и да се кандидатира за европейските и местни избори и правото на петиция до Европейския парламент.
Колкото по-осведомени са европейските граждани за своите права, толкова по- лесно е за тях да вземат информирани решения в личния си живот и да участват активно в демократичния живот на Европа.
Европейските граждани често не са запознати със своите права. Именно затова Европейската година на гражданите цели да осведоми обществото, и особено младите хора, как могат да се ползват от тях.
Дейностите, организирани по време на Европейската година на гражданите, ще включват разясняване на правата, свързани със свободното движение и установяване в друга страна членка, като признаването на академичните и професионалните квалификации, правата на потребителите и пътниците, достъпа до трансгранична здравна защита и социална сигурност и схеми като програмата „Еразъм“, която позволява на младите хора да учат в чужбина.
През годината са предвидени изслушвания, конференции, обучения и кампании за увеличаване на осведомеността. Ще бъдат създадени и платформи за европейските власти на национално, регионално и местно равнище, както и за други обществени и граждански организации, които искат да споделят опита си.
Подобряване на осведомеността за правата на гражданите
За да се възползвате от правата си като граждани на ЕС, като например да живеете и работите навсякъде в Съюза, е важно да ги познавате и разбирате.
Много хора не познават правата си като европейски граждани достатъчно добре, за да ги упражняват ефективно. Според анкета от 2010 г. само 43 % от хората знаят какво означава „гражданин на Европейския съюз“, а почти 50 % казват, че „не са добре информирани“ за своите права.
Програмата на ЕС „Европа за гражданите “ има за цел да запознае хората с техните права и да подхрани чувството за европейска идентичност.
Настоящата седемгодишна програма приключва през 2013 г. За следващия период на финансиране от 2014 до 2020 г. – Комисията предлага да съсредоточи бюджета си от 229 млн. евро върху осведомяването за ЕС и неговите общи ценности, история и култура.
Средствата ще помогнат на хората да се включат в граждански дейности чрез дебати и дискусии за ролята на ЕС в тяхното ежедневие.
Добър пример за това е подкрепата, която се оказва на побратимяването на градове. Чрез програмата се финансира изграждането на контакти между общините и им се помага да разработват съвместни местни проекти.
Защита на правата на гражданите
Комисията се стреми към утвърждаване на правата на европейските граждани чрез повишаване на осведомеността, ефективна защита и опростяването на прилагането на тези права на практика.
В доклад от 2010 г. за гражданството бяха идентифицирани основните пречки, с които хората се сблъскват, когато се опитват да упражняват правата си, и бяха посочени 25 мерки, които ЕС трябва да предприеме, за да премахне тези пречки.
Много от мерките вече са действителност. Тази седмица например Комисията излезе с предложение за засилване на правото на консулска защита в чужбина. В друго предложение се препоръчват начини за разрешаване на проблемите при трансгранично облагане с данък наследство.
Какво е европейското гражданство?
Всеки гражданин на държава от ЕС е и гражданин на Съюза. Освен националните привилегии гражданите на Съюза се ползват с допълнителни права, гарантирани от европейските договори и от Хартата на ЕС за основните права .
Гражданите на ЕС имат право да живеят, работят, пътуват и пазаруват във всяка една от 27-те държави от Съюза по същия начин като в собствената си страна.
http://ec.europa.eu/news/justice/121227_bg.htm