Водеща тема през изминалата седмица стана изказването на президента Росен Плевнелиев пред еврокомисаря по разширяването на Европейския съюз Щефан Фюле относно българо-македонските отношения. Държавният глава обърна внимание на ЕК, че в Македония дискриминират българите и предупреди, че страната ни не е съгласна с някои заключения в доклада на Комисията за напредъка на западната ни съседка.
За съжаление, в Република Македония се наблюдава тенденция на националистическа реторика, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание и поставяне на административни пречки пред българския бизнес, заяви Росен Плевнелиев на срещата си с Щефан Фюле.
Той все пак подчерта, че страната ни винаги е подкрепяла присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС, но направи уговорката, че подкрепата ни не е безусловна, защото се основава на цялостното изпълнение на критериите за членство. А един от най-важните от тях е добри добросъседски отношения, каза Плевнелиев по повод Македония.
Изказването на Росен Плевнелиев разпали българо-македонските вълнения и стана повод за дискусия в студиото на "Факторът Кошлуков". Гости по темата бяха независимият народен представител и член на Комисията по външна политика и отбрана в Народното събрание Димитър Чукарски, преподавателят в УНСС проф. Трендафил Митев и българинът от Щип, Македония Петар Колев.
За пръв път ние успяхме в нашето общество да загърбим розовия период на романтизма, когато подкрепяхме Македония на всяка цена, независимо какво се случва там и какви кампании вървят срещу България и срещу нас и казахме, че нещата повече на могат да продължат така, каза Димитър Чукарски в подкрепа на тезата на президента Плевнелиев. Аз мисля, че това е един нов тон, който даваме към тях, ново послание, допълни независимият народен представител.
"Според мен, македонските управници изобщо не разбраха какво им каза България. България им каза ясно с категоричен тон, че тя подкрепя членството на македонските граждани и на македонската държава в ЕС, но не подкрепя тази политика, която настоящото управление провежда в момента в Македония", категоричен беше Петар Колев.
"Цялата опозиция в Македония, защото тя вече се обедини и се готви за предстоящите избори на пролет в Македония, разбра посланието, защото и лидерите на ВМРО Народна партия, и лидерът на социалдемократите излязоха с позиция по въпроса. Само управниците в Македония явно не искат да разберат, че това е директен европейски червен картон, не български, а европейски червен картон за тяхната антиевропейска политика", каза още българинът от Щип.
Проф. Митев се солидаризира с тезата, че Македония злоупотреби с меката позиция на България. "Ясно трябва да се каже, че скопският неомакедонизъм е един особен вид неонационализъм, но в смисъл на шовинизъм. Национализмите в Европа имат една своя предистория. Там е възникнала народността, натрупали са се културни ценности, поради което в един момент израстна естественото чувство за национално достойнство, в Македония това нещо няма", категоричен беше той.