
Дълбоко съм разочарован от инцидента , случил се при традиционното поднасяне на цветя и отдаване на почит пред гроба на българския офицер и революционер Гоце Делчев в Скопие на 4 май, когато хулигани се опитаха да попречат на провеждането на церемонията.
Учуден съм, че властите в Република Македония не са били подготвени да предотврятят тази хулиганска постъпка, въпреки че българското дипломатическо представителство ги е информирало навреме за провеждането на това традиционно възпоменание.
Случилото се не отговаря на европейския дух и съм сигурен, че не е такова отношението на мнозинството от гражданите на Република Македония към Република България. Надявам се, че такива враждебни към България актове няма да се повтарят занапред. Това трябва да гарантират властите на Република Македония.
За съжаления нашият регион е бил сцена на много противоборства и кръвопролития и смятам, че е изключително важно днес младите да получат знание за обективната историческа истина, очистена от мракобесни идеологии, които все още се опитват да противопоставят хората в нашия регион. Република Македония, както и всички бивши комунистически държави трябва да се откъснат от сенките на комунистическото минало, които все още тровят настоящето на техните граждани, но не трябва да определят и бъдещето им.
Най-после в Република Македония трябва да се сложи край на насаждането на омраза към България. Недопустимо е ретроградни практики от времето на коминтерна, Тито, Сталин и Георги Димитров да продължават да държат заложник европейското бъдеще на Република Македония.
Искрено се надявам властите в Република Македония , политическите партии и медиите най-сетне да приемат сериозно и изпълнят препоръките на Европейския парламент, които са ключови за европейския напредък на страната. Тук припомням някой от най-важните от тях:
"EП подчертава значението на предотвратяването на дискриминацията на етническо основание, включително дискриминацията срещу граждани, които открито изразяват своята българска идентичност и/или етнически произход;
EП настоятелно призовава за въвеждането в училищата на учебници, в които няма идеологически тълкувания на историята;
ЕП подчертава значимостта на опазването и поддръжката на културното наследство, което е стълб на европейските ценности и принципи; със съжаление отбелязва, че редица гробища, надписи върху фрески и артефакти, които принадлежат към българското културно наследство, са абсолютно изоставени и в руини;
EП изразява своето разочарование от липсата на напредък при съвместното честване на общи исторически събития и личности със съседни държави – членки на ЕС, което би допринесло за по-добро разбиране на историята и за отношения на добросъседство; насърчава създаването на съвместна експертна комисия по въпросите на историята и образованието с България и Гърция с цел да се допринесе за обективно, основаващо се на факти тълкуване на историята, да се засили академичното сътрудничество и да се поощри положително отношение на младите хора към съседните страни
EП насърчава органите да доведат да край дълго забавеното оповестяване на имената на агентите, свързани с бившите югославски тайни служби, като важна стъпка към скъсването с комунистическото минало; насърчава засилване на мандата на Комисията за верификация на фактите, а именно нейната независимост да оповестява своите разкрития пряко на обществото, и окончателното прехвърляне на всички необходими документи в помещения на комисията"
Със сигурност при първа възможност ще информираме нашите колеги в Европейския парламент за този грозен инцидент.