
От името на членовете на делегацията на ГЕРБ в Европейския парламент днес (01.02.2011г.) бяха поднесени венци в памет на жертвите на комунизма пред параклиса на мемориалния комплекс „Жертвите на комунизма" в гpaдинкaтa на НДК и пред паметника на осъдените на смърт от така наречения "Народен съд" на Софийските централни гробища.
На този ден е произнесена смъртната присъда над 147 души от политически елит на Третото българско царство, между които 67 бивши депутати, 22 министри в кабинетите от 1940 до 1944 г., сред които и министър-председателите от този период Богдан Филов, Добри Божилов и Иван Багрянов, както и тримата регенти - княз Кирил Преславски, проф. Богдан Филов и ген. Никола Михов. Присъдата е произнесена в Съдебната палата в 16 часа на 1 февруари 1945 г. Същата нощ най-известните обвиняеми са екзекутирани на Централните софийски гробища, а телата им след това са заровени в общ гроб, върху който е положен християнски кръст едва през август 1996 г.
В този смисъл 1 февруари 1945 г. представлява повратна точка в най-новата българска история, но и до днес този ден остава малко известен в българското общество.
Българското правителство обяви 1 февруари за Ден на почит и признателност на жертвите на комунистическия режим. Решението беше взето на 19 януари тази година по предложение на президентите Желю Желев (1990-1997) и Петър Стоянов (1997-2002).
„Както и историята на много други страни от Европейския континент, българският ХХ век е белязан от идеологическо мотивирано политическо насилие, жертви на което в Европа стават милиони хора" - заяви ръководителят на българската делегация в групата на ЕНП в Европейския парламент д-р Андрей Ковачев. Разликата, според него, е че в Европа жертвите на това насилие се помнят, а неговите извършители са осъдени от историята, докато у нас стремежът е миналото да бъде забравено. „За съжаление историческите травми продължават да съществуват и дори и за тях да не се говори публично, те живеят в спомените на обществото." - допълни още д-р Андрей Ковачев. Своята позиция д-р Ковачев изрази в статия, която може да откриете на адрес: http://www.andrey-kovatchev.eu/bg/news/view/2/1576.
Главната цел на демокрацията е да запази правото на всеки свободно да отстоява своето мнение, както по отношение на съвременната политиката, така и по отношение на историята. Тази свобода може да бъде гарантирана само след като обществото се е отказало от политически мотивираното насилие, а възпоменанието на жертвите от това насилие е едно от средствата за защита на тази свобода. С подкрепата на д-р Андрей Ковачев бе създаден и независимият специализиран сайт за чисто минало и прозрачно настояще - www.desebg.com.
01.02.2011 г.