
Уважаеми г-н председател,
Уважаеми колеги,
Нашата политика към страните от Източното партньорство е пред огромно предизвикателство.
От една страна в Москва са по-живи от всякога рефлексите от Студената война. На Източното партньорство се гледа като на заплаха и се използват всички възможни инструменти да бъде саботирано.
От друга страна страните от Източното партньорство имат сериозен дефицит с демокрацията. Как да постъпи Европейският съюз?
Смятам, че на срещата във Вилнюс трябва да подпишем споразумението за Асоцииране и Свободна търговия с Украйна, като разбира се бъдат изпълнени поставените условия от Съвета.
Украйна трябва да продължи по пътя на реформите. Това трябва да направят също Грузия и Молдова.
Бъдещото стратегическо партньорство с Азербайджан е във взаимен интерес, но то не трябва да заобикаля теми като демокрацията и правата на човека.
За Армения вратите на Европейския съюз трябва да останат отворени.
Въпреки сложната геополитическа ситуация, трябва да намерим нова правна рамка за сътрудничество с Армения, която да стъпва на договореното по време на преговорите за асоцииране.
В никакъв случай не трябва да утежняваме в тази ситуация положението на Армения.
Европейският съюз трябва да може да предложи на своите партньори не само асоцииране и търговия, но и гаранции за тяхната сигурност. Остава, обаче, открит въпроса какво правим с нашето сътрудничество с Русия. Как може да продължим с тази страна и как може да убедим Русия, че ЕС не е враг на Русия и Източното партньорство също не е в неин ущърб.
Благодаря Ви!