
Андрей Ковачев за външната политика на ЕС през новия сезон
Бъдещето на външната политика на ЕС във време на предизвикателства и недостиг на ресурси бе сред водещите теми в началото на новата сесия на Европейския парламент. В гласувания Годишен доклад за общата външна политика и политиката на сигурност евродепутатите заявиха, че трябва да се създаде нова, всеобхватна стратегическа концепция, подкрепена и с необходимите ресурси, за да е ефективна в постигането на целите си. За Радио България българският евродепутат от ГЕРБ д-р Андрей Ковачев – ръководител на българската делегация от Групата на ЕНП и заместник-председател на Комисията по външни работи в ЕП коментира новите аспекти по темата в общоевропейски и български контекст така:
Нашата амбиция е гласът на Европа да се чува по-сериозно в различни краища на света, особено там, където има конфликти. Така че Европа да не бъде само най-големият донор на хуманитарна помощ и помощ за развитие, а нейният глас да бъде взиман под внимание, когато се търсят решения на конфликтите. Това, което като Европейски съюз ни интересува най-много, е близкото ни съседство както на Изток, така и на Юг. Като променящия се Арабски свят, конфликтите на Израел с палестинците, а и това, което ЕС и аз следя специално – развитието на ситуацията в Западните Балкани, важно особено за България. Става дума за процеса на европейската интеграция на Македония, Сърбия и останалите страни в този район. В ЕП очакваме вече резолюциите за напредъка на тези държави по пътя към интеграция в ЕС. България имаме също своите позиции, които ще отстояваме. Смятаме, че колкото е по-силен и единен ЕС, толкова по-сигурно ще живеят нашите граждани. Относно общата отбранителна политика, успоредно с нашите ангажименти в евроатлантическите структури, ние трябва да споделяме и отбранителния си капацитет. За да може и като Евросъюз да изпращаме свои мисии в определени точки на планетата и да допълваме, без обаче да дублираме капацитета на НАТО.
Присъединяването на страните от Западните Балкани към ЕС е много важно за България. Но българските евродепутати абсолютно категорично ще отстояват интересите на страната срещу провокации като опитите на Македония да си присвоява българската история, категоричен бе Ковачев:
Не може да има никакъв компромис по този въпрос. А и като българска делегация, независимо от коя политическа формация са излъчени нейните членове, отстояваме единно тази българска позиция. Но не толкова защото е българска позиция, а защото е позицията на обективната историческа истина и на справедливостта. Всяка манипулация на историята, каквато и да е тя, не може да бъде толерирана. Затова в резолюции за напредъка на Република Македония досега винаги сме внасяли такива поправки и те са били приемани. Защото и ние в ЕНП, и колегите ни социалисти в ЕП сме успявали винаги да убедим депутатите от останалите страни, че това е справедливата и правилна позиция. Освен проблема с историята обаче, друго много важно нещо е проблемът с дискриминацията на хората, ако публично заявят българската си етническа принадлежност или произход. Това също не може да бъде толерирано в една страна, която иска да стане част от ЕС, затова го поставяме много ясно пред ЕП. Тези наши аргументи също биват приемани, защото са пак аргументи на справедливостта. Друг е въпросът доколко самата Македония се вслушва в това. За съжаление за сега виждаме, че явно няма голяма чуваемост даже на резолюциите на ЕП. Има вербални изказвания, че трябва да оставим историята на историците, но няма никакви по-нататъшни стъпки. Напротив, продължава се с опитите за провокация към нас чрез изложби, филми, в медиите, в енциклопедии и т.н., да се „аргументира” македонската идентичност, като се изкривява не само историята от античността и времето на Александър Македонски, но се мине през Средновековието и Възраждането, та чак до ХIХ и ХХ век, в т.ч. пренаписвайки цялата човешка история. Но огромният ни проблем, ще повторя, е дискриминацията на хората, които открито заявяват българска етническа принадлежност, и това в ХХI век.
От друга страна обаче трябва да кажем, че през ХХI век друг път, освен пътя на евроинтеграцията, ние нямаме – добави още д-р Ковачев:
Тоест, освен инструмента, който можем и трябва да използваме, за да има добри добросъседски отношения между Република България и Република Македония, другият е само интеграцията в Европа. Надяваме се, че това ще бъде разбрано и от другата страна на границата ни. За да може един ден тази граница да стане наистина символична, несправедливостите и раните от миналото да бъдат излекувани. И от двете страни на границата между България и Македония да има еднакъв жизнен стандарт, роднините и хората да могат спокойно да общуват помежду си. Никой да не се опитва да насажда омраза срещу един или друг човек и група или другите, както в повечето случай политиците в Скопие се опитват да правят в предизборна кампания, мислейки, че така ще спечелят повече подкрепа. Като че ли това е желанието на някои хора в Република Македония, продължавайки така риториката от времето на комунистическа Югославия, да се задържат на власт. Дано да има разум и да не се продължи по този път.
http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifestyle/Politics/Pages/Andrei_Kovachev_140912.aspx