• Биография
    • Биография
    • Комисии
    • Отговорности като квестор
  • Акценти
    • Бюлетин
    • Събития
    • Фотогалерия
    • Изказвания на пленарно заседание
    • Парламентарни въпроси
    • Писмени обяснения на вот
  • Новини
    • Новини
    • Видео
    • Аудио
    • Интервюта
  • Предстоящо
  • Връзки
  • Контакти

  • Начало
  • Интервю
  • Андрей Ковачев: България е най-потърпевша в Европа от енерги...

Андрей Ковачев: България е най-потърпевша в Европа от енергийната зависимост

Интервю 25.04.2014г.
Tweet

25 Април 2014 | 11:00 | Радио "Фокус", "Това е България"
Андрей Ковачев, депутат от групата на ЕНП в ЕП в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“

Водещ: Според енергийния министър Драгомир Стойнев проектът „Южен поток“ няма да бъде прекратен. Министърът съобщи това в Брюксел, след среща с комисаря по енергетика Гюнтер Йотингер. Според енергийния министър представители на опозицията у нас са дали на еврокомисаря Йотингер невярна информация за естеството на изготвените промени по Закона за енергетиката. Наш събеседник е евродепутатът от ГЕРБ – Андрей Ковачев. Г- н Ковачев доколко меродавно е казаното от министър Драгомир Стойнев? Доколко вярно е това, че опозицията в България е дала невярна информация за ситуацията?
Андрей Ковачев: Отново българските социалисти и сегашното правителство правят един огромен комплимент казвайки, че евродепутатите на ГЕРБ имат тази възможност -да манипулират Европейската комисия и те нямат своите източници, нямат правен отдел, който да им направи анализа и да им каже какво отговаря на европейското законодателство и какво не. Това, което чух от министър Стойнев е абсолютно несериозно и смешно. И затова ние поискахме неговата оставка, поради пълна некомпетентност. За това, което г-н Станишев е говорил предизборно в Кърджали и Хасково, че ние като евродепутати от ГЕРБ сме били гласували срещу „Южен поток”. Имаше една резолюция, в която не ставаше въпрос за „Южен поток”, а ставаше въпрос за руския натиск в източна Украйна и отговорът, който Европейският парламент би искал да види от Европейския съюз, където тази резолюция беше подкрепена от 437 депутати и голяма част от самите европейски социалисти - там имаше само една точка, в която се споменаваше „Южен поток”. Ние направихме едно изказване и декларация след гласуването, че като евродепутати от ГЕРБ сме за всеки енергиен проект, от който има полза, доказана за България и който не увеличава нашата зависимост от Русия. България е една от най-потърпевшите страни в ЕС относно своята зависимост от един енергиен източник. Затова за нас е много важно „Южен поток” да се строи от самото начало на европейска територия по европейско законодателство и то във всички фази на реализирането на проекта. Ние сме изключително притеснени от шикалкавенето на правителството и решението на Народното събрание на първо четене да се промени Закона за енергетиката и началото на тръбата да бъде извадено от европейското законодателство. Това означава началото на тръбата да бъде монопол само на едната страна и фактически, ако живот и здраве, ако България има собствени енергийни източници, като например в Хан Аспарух или в блок „Терес“ в българската акватория на Черно море, ние да не можем да използваме тази тръба, за да продаваме наши български енергийни източници. Това е в българските интереси и затова ние защитаваме българския интерес като казваме да на „Южен поток”, но съблюдавайки напълно европейското законодателство. Това че, искат да изкарат, че ние сме в състояние да заблудим комисията и да накараме 437 депутати, включително и социалисти, да гласуват по един или друг начин, мисля че е достатъчно смешно, за да се коментира. Некомпетентността или жалката ситуация, в която се намира г-н Станишев и собствената му партия ПЕС да не съблюдава неговите желания, а една голяма част от европейските социалисти също да гласуват за тази резолюция доказва изолацията, която съществува спрямо г-н Станишев. За голямо за съжаление това е факт. Разбира се добре е, че българин е председател на европейските социалисти, но те като че ли в момента не се гордеят кой знае колко с него.
Водещ: Г-н Ковачев възможно ли еврокомисарят Йотингер да е подкрепил проекта и промените в закона за енергетиката, такива, каквито са представени и каквито ги познаваме всички?
Андрей Ковачев: То е ясно, че не е възможно и от срещата се видя, че има абсолютно противоположни становища. Г-н Стойнев е защитил явно това, че промените в закона са в съответствие с европейското законодателство и явно комисията след като иска две технически срещи и отново политическа среща с комисарят, значи не е доволна от това, което министърът е представил. Има друго мнение. Така че продължава дебатът между българското правителство и Европейската комисия. Двете технически срещи трябва да минат, след това да има втора среща на ниво еврокомисар и министър и тогава ще видим до къде ще стигнат. За сега няма някакво уеднаквяване на позициите. И пак казвам- това в никакъв случай не е заслуга на евродепутатите от ГЕРБ или ако някой смята така, значи това е голям комплимент към нас.
Водещ: Много е важно да прозвучи това, което току що казахте. За сега няма уеднаквяване на позициите, тъй като от информациите, които се тиражират с адрес Брюксел, звучи съвсем друго. Така че, това е много важно да се уточни - какво е бъдещето и каква е перспективата за България? Кои са добрите решения, г-н Ковачев?
Андрей Ковачев: Добрите решения са тези, които са в наш интерес. Това е да не сме зависими само от един източник на енергия. Да имаме с всички наши съседи интерконекторни връзки и то реверсивни в двете посоки. Да разработваме нашите възможности за енергийни източници и да работим заедно с нашите колеги и партньори в Европейския съюз за един енергиен съюз, който да направи ЕС по-малко зависим от само един източник на енергия, общи договори ЕС – „Газпром”, интерконекторните връзки и разбира се Европейската комисия да участва на всички нива в тези договаряния за цените за енергийните източници.
Водещ: Постижим ли е този Европейски енергиен съюз и кога той ще може да бъде задействан на практика, така че цените на всички страни -членки да бъдат еднакви, а да няма привилегировани и ощетени ?
Андрей Ковачев: Надали аз мога ви кажа кога точно и след години или месеци ще стане реално, но трябва да има политическа воля на 28 правителства и те да работят в една и съща посока. Както в началото на интеграцията на нашия континент в западната му част е започнало със Съюз на въглища и стомана, така и сега надеждата е за един рестарт на ЕС с този енергиен съюз. И ние най-накрая, след като преживяваме тази криза между Русия-Украйна и Русия-Европейски съюз, ще се обединим около нуждата за такъв енергиен съюз и да не продължават да ни разделят по старото правило „Разделяй и владей” и на германците по-ниска цена, а на българите по-висока, а да имаме една обща политика спрямо нашите доставчици. Все пак, нека да кажем, че взаимноизгодното сътрудничество е най-важното, защото и Русия има изгода от това и ние имаме изгода от това. Русия иска да продава и да получава нашите пари, които те са калкулирали в техния бюджет и в техния брутен вътрешен продукт, така че за Русия също е важно да има единен общ пазар в Европа. За нас е важно да имаме стратегическо партньорство с Русия. Нас не трябва да ни разделят, както е било в исторически план в България на „фили” и „фоби”, а на едно взаимноизгодно политическо сътрудничество с Русия, което според мен е в интерес и на Русия.
Водещ: Започва същинската част на кампанията за европейски избори и безспорно защитата на българските интереси и то в енергиен аспект със сигурност ще бъде един от акцентите. Вие как смятате?
Андрей Ковачев: Така е. Абсолютно сте права. България, може би е страната, която е най-зависима от руски енергийни доставки в Европейския съюз и затова ние се надяваме и на европейската солидарност. Затова според мен за управляващите и за българското Народно събрание трябва да бъде приоритет създаването на такъв енергиен съюз в Европейския съюз и ние трябва да участваме активно във всички стъпки по неговото реализиране.
Маргарита КОЛЕВА

Tweet
Прочети още
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ:  Много е важно когато говорим, че България е вдигнала ветото, да се чете много ясно решението на Народното събрание
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Мног...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за коалиция ГЕРБ - Продължаваме промяната
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма ...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизираме Протокола и да отпушим отношенията с Република Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковач...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е поведението на Кирил Петков по въпроса за Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Траги...

Интервю

Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ:  Много е важно когато говорим, че България е вдигнала ветото, да се чете много ясно решението на Народното събрание
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Много е важно когато говорим, че Българ...
27.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за коалиция ГЕРБ - Продължаваме промяната
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за...
27.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизираме Протокола и да отпушим отношенията с Република Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизир...
22.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е поведението на Кирил Петков по въпроса за Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е ...
18.06.2022г.

Меню
  • Изказвания на пленарно заседание
  • Комисии
  • Новини
  • Интервюта
  • Видео
  • Аудио
  • Биография
  • Бюлетин
  • Събития
  • Фотогалерия
  • Връзки
  • Контакти
Контакти
European Parliament, ASP 13 E 130, Rue Wiertz 60, Brussels-1047, Belgium
0032 2 28 45662
andrey.kovatchev@ep.europa.eu

Андрей Ковачев - член на Европейския парламент Website by