
Днес, евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Андрей Ковачев, взе участие в извънредните дебати в Комисията по външни работи, съвместно с Комисията по граждански права, правни въпроси и вътрешни работи и Подкомисията по човешки права в Европейския парламент по темата за бежанците и мигрантската вълна към Европа. На дебата присъстваха Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и сигурността Федерика Могерини, комисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството - Димитрис Аврамопулос, върховният комисар на ООН по въпросите за бежанците Антонио Гутиереш, а така също и представители от парламентите на Йордания, Ливан, Либия, Мароко, Тунис и Турция.
В рамките на дебата Андрей Ковачев направи изказване и зададе въпрос към г-жа Могерини, относно конкретните мерки, които ЕС ще предприеме за справяне не само с последиците от кризата, а със самата криза. В своето изказване Ковачев подчерта, че "повечето мерки, които предприемаме са насочени към справяне със симптомите, но не се справяме със самото "заболяване". Възниква въпросът за незабавните действия, които Европейският съюз трябва да предприеме за справяне с първоизточника на кризата с бежанците. Много хора си задават този въпрос, като виждат хилядите хора, които прииждат към европейските граници."
Евродепутатът изтъкна нуждата от незабавни координирани действия за гарантиране сигурността на бежанците, идващи от засегнатите държави, за възстановяване на държавността и нормалния живот по техните родни места и спиране на бежанския поток. Според него "ако не действаме сега, болестта ще се разрасне и съответно лечението ще бъде много по-трудно и дълго."
На въпроса на българския евродепутат, Могерини отговори, че ЕС не може да се справи с безпрецедентната криза само с един подход или политика, а с комбинация от мерки. По-конкретно тя изтъкна, че вече има съгласие между държавите-членки за започване на втора фаза от програмата "UNIFORMED", която предвижда увеличаване на действията по ограничаване на трафикантите в Средиземно море, особено в териториалните води на Либия. Относно Сирия, Могерини обяви, че ще бъде създадена международна контактна група, с водеща роля на ООН, но ясно отчитаща позицията на ЕС. "Русия би имала място в такава група, ако има желание да играе конструктивна роля. Европа трябва да спечели битката с "Ислямска държава" в полето на идеите, а именно отстояване на принципите за опазване на малцинствата и за съвместно съжителство на различни хора заедно", завърши върховният представител.