
На днешното си редовно заседание Комисията на Европейския парламент по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните гласува своя позиция по "Европейския семестър за координация на икономическите политики". Това е един от малкото инструменти, чрез които институциите на Европейския съюз могат да предлагат на страните-членки реформени политики в системите им на здравеопазване, чието управление е изцяло в ръцете на националните администрации. Препоръките обаче не са задължителни.
Евродепутатите от ресорната парламентарна комисия подкрепиха предложението на д-р Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ), който настоява, че Европейският семестър трябва да създава ангажимент за страните-членки да провеждат реформи, които да осигуряват висококачествено и достъпно здравеопазване за европейските граждани. Това е позиция, която българският евродепутат отстоява последователно в работата си по проблемите на достъпа до здравеопазване.
"Пациентите плащат цена за липсата на Обща европейска здравна политика!". С тези думи на 27 януари в Европейския парламент в Брюксел Андрей Ковачев обяви създаването на Група от евродепутати, които ще работят по проблемите на достъпа на европейските пациенти до качествена медицинска грижа.
Събитието премина при голям интерес от страна на организациите, представляващи заинтересованите страни на европейско ниво - пациенти, лекари, медицински сестри, болници, производителите на лекарствени продукти и медицинска техника. Участие в него взе и еврокомисарят по здравеопазване Витенис Андриукайтис. Българският министър на здравеопазването д-р Петър Москов отправи приветствие към гостите, като пое ангажимент да работи за привличането на заинтересованите страни в изработването и изпълнението на здравни политики в България.
Основна цел на Групата евродепутати е да служи като мост между процеса на взимане на решения на европейско ниво и засегнатите от проблема страни. Тя ще търси работещи решения в рамките на правомощията, които имат институциите на ЕС в областта на здравеопазването. Групата е подкрепена от евродепутати от България, Румъния, Ирландия, Чешката република, Франция, Белгия, Австрия, Великобритания, Дания, Словения, Полша и Малта.