
25 януари 2013 г
София
Евродепутатът Д-р Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) взе участие в дискусията "Да съхраним и опазим европейското културно-историческо наследство", организирана от Българските европейски клубове (NABEC).
Той оцени европейската идея като уникална в човешката история. "Отдавайки доброволно суверенитет на наднационална структура каквато е Европейският съюз (ЕС), страните-членки успяват заедно да посрещнат предизвикателствата на глобализиращия се свят и да останат конкурентоспособни. Девизът ни е "Единни в многообразието" и затова с присъединяването си към ЕС страните-членки не губят своята идентичност, а обогатяват европейското културно-историческо наследство и получават нови възможности да го съхраняват и споделят с всички европейски граждани", заяви българският евродепутат.
Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на Европейската народна партия в Европейския парламент (ГЕРБ), посочи, че членството в ЕС е обвързано със спазването на критерии, спрямо които е бил преценяван напредъкът на всяка една от присъединилите се страни. "Добросъседските отношения са част от тези критерии. В Европа не може да се влиза с манипулации на обективната историческа истина!", посочи Ковачев във връзка с позицията на страната ни относно даването на дата за начало на преговори за присъединяване на Република Македония към ЕС. "Прекалено наивно е след десетилетния опит, който имаме с нашите югозападни съседи, да очакваме, че след като получат дата за начало на преговорите, те ще се откажат от основополагащата националистическа доктрина за македонската идентичност, налагана в продължение на 45+20 години. Обратно - започването на преговорите би бил европейски сертификат и циментиране на тази политика", допълни Ковачев.
Българският евродепутат, който е и заместник-председател на Комисията по външни работи на Европейския парламент, даде като пример за добросъседство отношенията на Германия и Франция, които преди петдесет години слагат край на конфликтите помежду си с подписването на Елисейския договор (22 януари 1963 г. - бел. ред.). "Този модел на помирение се превърна в ядро на европейския проект, донесъл мир и просперитет в Европа. Балканските страни трябва да го следват и да преодоляват всички предизвикателства помежду си чрез инструментите на европейската интеграция и в интерес на своите граждани", каза още Андрей Ковачев.
Особен интерес за участниците в дискусията, сред които бяха ученици от София, Перник и Правец, студенти и преподаватели от Софийския университет и Академията на МВР, бяха отношенията на Великобритания с ЕС, както и перспективите за европейско членство на Турция.