в. Монитор | Майя ЛЮБОМИРСКА | 13.12.2012 | 00:00 | Стр. 1, 14, 15
Правителството на Груевски работи в интерес на Сърбия
- Г-н Ковачев, коментирайте моля позицията на България по отношение на определянето на точна дата за започване на преговори на Република Македония за пълноправно членство в Европейския съюз?
- Искам да подчертая, че България има много ясна и точна позиция по въпроса за приемането на Македония в Европейския съюз. И правителството, и евродепутатите сме единни за това, че една страна кандидатка, за да започне преговори за пълноправно членство и за да стане част от европейското семейство, трябва да зачита европейските ценности и да има ясни и точни и добросъседски отношения със своите съседи. Това за момента ние не виждаме като политика на правителството на Република Македония. Затова България е заявила своето безпокойство от тази ситуация и възможността да подкрепим дата за започване на преговори в скоро време. Тук трябва да се направи едно много ясно разграничение. Тази българска позиция ние смятаме, че е в интерес на македонските граждани, които биват спъвани по пътя на европейската интеграция от настоящото правителство на Република Македония, което залага на рефлексите от миналото и на изграждането на една национална идентичност, базирана на отричането на обективните исторически факти, такива каквито те са, и залагане на доктрината на македонизма от времето на Коминтерна и обогатена с нови елементи като античния произход на македонската нация.
- Вие говорите за изкривяването на историческите факти. Но това е само едната страна на проблема, нали?
- Да, така е. Това е едната страна на проблема - историческите факти. Другото е, и то е по-тежкото, дискриминацията на хората, които открито заявяват българско самосъзнание или произход. Те пречат на македонците да знаят своя произход. Огромна част от новите поколения македонци знаят какво се е говорило вкъщи, какви са били техните баби, дядовци, като какви са се чувствали те. Това обаче е опасно да бъде открито заявено. Защото, когато открито заявиш истината за това какъв е твоят произход, ти можеш да бъдеш уволнен, малтретиран.
- Вие знаете за такива случаи на уволнения на хора, които открито са казвали какъв е техният произход?
- Има десетки такива случаи като този на Виолета Младенова, съпругата на Лазар Младенов, съпредседателя на Българския културен клуб, която беше уволнена от работа, при положение че е работила дълги години в едно държавно предприятие в Струмица. Като й е заявено директно, че "за бугари в Македония няма работа". И, разбира се, тези хора са обявявани за национални предатели, защото не отговарят на доктрината на македонизма, както я разбират правителството, официалните медии. Много хора казват, че са българи и са се чувствали винаги българи и затова те са обявявани за национални предатели.
- Македония винаги е била болката на България?
- Затова е много важно сега да обясним нашата българска позиция. Тя не е срещу македонските граждани. Аз откакто съм член на Европейския парламент съм го заявявал, че единственият път да преодолеем раните, несправедливостите на миналото и да заживеем заедно в мир и добросъседство е европейската перспектива и интеграция в региона. Няма друга възможност. Ето сега Европейският съюз получи Нобеловата награда за мир. Европейският съюз е един мирен проект. Няма друга алтернатива освен заедно да живеем в мир.
- За Нобеловата награда ще говорим след малко. Но да ви питам - има и друга гледна точка, че ако Македония по-дълго време остане извън Европейския съюз, проблемите на македонските граждани ще се задълбочат, а властите може да засилят антибългарската си риторика?
- Проблемът на Македония е вътрешно-етническият проблем с албанското малцинство. И колко албанското малцинство ще търпи тази политика на македонското правителство, която спъва Македония по пътя на европейската интеграция. Проблемът с интеграцията в ЕС е в Скопие, той не е нито в Атина, нито в София, нито в Брюксел. Той е в политическото желание на правителството да продължи напред. Има коментари, че правителството и самият Груевски е просръбски настроен сегашната позиция е в сръбски интерес, да има страни и региони, които да гравитират около Сърбия, Сърбия първа да започне преговорите и да дръпне напред и другите държави като Босна и Херцеговина, и привличането на Република Сръбска към Сърбия, Косово. Затова и антибългарската позиция на Македония е в интерес на Сърбия.
- Тъкмо щях да ви питам кого обслужва позицията на сегашните управляващи в Скопие?
- Разбира се, македонското правителство е "за" европейска интеграция. Както и огромната част от обществото. Това желание на македонските граждани България винаги е подкрепяла и ще продължава да подкрепя. Но блокирането на преговорния процес е в македонското правителство. Желанието ни е в Скопие да загърбят идеологемите от миналото, да загърбят тази риторика, която е била от 1944 г. насам за "българските фашисти", "българските окупатори", че едва ли не, че ние желаем да заграбим Македония. Това е и в техните учебници, и в тяхната пропаганда, и в техния академичен свят. Редовно се тиражират такива тези. Ние очакваме това да видим, тази промяна. Знам, че сегашната позиция на България ще бъде използвана за нова антибългарска кампания. Затова е много важно да представим истината за нашата позиция. А тя е: да, за европейската интеграция на македонските граждани, но когато се зачитат европейските ценности и правила. Македония говори с езика на омразата, това не е правилният път към ЕС.
- Връчването на Нобеловата награда за мир на ЕС също разбуни духовете. Сега научихме, че Мартин Шулц я връчва символично на гражданите на Европа. Какво е посланието?
- Току-що завърши церемонията по връчването в пленарната зала на ЕС в Страсбург на представители на европейските граждани и г-н Шулц, след като беше изгледан един кратък филм за европейския проект, каза, че тази награда е за мирния проект, който представлява Европейският съюз. Много е важно, че мирът, който сега съществува в Европа, не е природна даденост и че европейският проект допринася за това мирът да продължи да съществува. На нашия континент не е имало поколение, което да се роди и да си отиде от този свят в мир. Това са първите поколения след Втората световна война, които имат това щастие. Ако се обърнем към историята, ще видим, че на всеки 20-30-40 години е имало кървав конфликт, а да не говорим за 20-и век, когато е имало две световни войни. Сега е немислима война между страните членки. Техните икономики, политически решения, финанси са толкова взаимно свързани, че военен конфликт е немислим. Няма как администрацията на една страна да подготви война към друга страна, защото администрациите са взаимно обвързани вече. Това е основното благо на европейския проект.
- Но имаше критики за тази награда и бяха посочени като противоположни примери войните в бивша Югославия?
- А да не би Европейският съюз или някоя страна - членка на Европейския съюз, да е подстрекавал Слободан Милошевич да започне тези войни. Напротив, единственият инструмент за преодоляване на раните на несправедливостта в Западните Балкани е европейският проект. По никакъв начин Европейският съюз не е допринесъл за зверствата, които бяха извършени в бивша Югославия.
- Докъде стигнахте с преговорите по финансовата рамка до 2020 г.?
- Европейската комисия сега трябва наново да направи едно предложение, базирано на последния съвет, който явно не се съгласи със сегашното предложение на комисията. Европарламентът стои здраво на позицията, че не трябва да се намалява бюджетът на финансовата рамка до 2020 г. Реалистите смятат, че ще се стигне до едно съкращаване на около 60-70 милиарда от първоначално предложената сума от ЕК. Много е важно в кои политики това ще се случи. Ние настояваме в никакъв случай да не бъде орязвана кохезионната политика. Всичко ще се разбере януари-февруари догодина. Другият сценарий е да не стигне до компромис и да влезе автоматизмът на Лисабонския договор. Това означава, че Европейският съюз няма да има многогодишна финансова рамка и ще гласува бюджета година за година, което не е най-доброто.
***
Визитка
Председател е на българската делегация в ЕНП
Член е на комисията по външни работи, подкомисията по сигурност и отбрана и на делегацията за връзки със САЩ в ЕП
Завършил е университета в Саарланд, Германия, и е доктор на природните науки
През 1998 и 1999 г. е сътрудник към кабинета на депутат от ЕП
Бил е търговски директор за България на шведската фирма "Алфа Лавал Агри/Тетра Пак", директор за ОНД на американската компания "Джон Дир Интернешанъл"
Шест години работи във фирмата "Eлсевир B.V./Амстердам" като регионален директор за Централна и Източна Европа и страните от ОНД
Владее английски, немски, френски, руски и испански език