
Д-р Андрей Ковачев, ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП в Европейския парламент, взе участие днес в деветото поредно издание на международната конференция в София на тема "Сигурността в Югоизточна Европа: кризи, предизвикателства, политики".
В своето изказване д-р Ковачев акцентира върху важността на новия подход на Европейския съюз за събиране и споделяне на отбранителни ресурси. Според него такъв вид интеграция в областта на сигурността и отбраната "би допринесъл за оптимизиране на излишъците и минимизиране на недостатъците в сигурността на даден регион, както и за създаване на възможности за специализация и подпомагане на операции с международно участие".
"В момента в Европейския съюз имаме над един милион военнослужещи в различните страни-членки, но малко оперативни способности, надхвърлящи конвенционалната отбрана", заяви Андрей Ковачев. Според него единствената формула за преодоляване на този проблем е повече интеграция в областта на сигурността и отбраната на наднационално ниво, включително засилване на ролята на Европейската агенция по отбраната.
Българският евродепутат припомни скорошните критики на бившия министър на отбраната на САЩ Робърт Гейтс, според когото е крайно време Европа да поеме сигурността си и тази на целия регион в свои ръце, като осигури необходимите способи за това. Ето защо той призова за повече независимост на Европейския съюз в областта на отбраната, без това да дублира и да заменя фундамента на Евроатлантическата сигурност - НАТО.
Д-р Андрей Ковачев, който е и заместник-председател на Съюза на европейските федералисти, организация с нестопанска цел, базирана в Брюксел и с клонове в цяла Европа, отбеляза също, че създаването на ефективни и използваеми общи въоръжени сили би било от полза както на големите, така и на малките страни-членки на ЕС. Според него съществуващата система на многонационални бойни групи е недостатъчна и трябва да бъде реформирана на първо място чрез създаването на общо финансиране на военни операции за поддържане на международната сигурност. Българският евродепутат изрази съжаление, че макар подобни стъпки да се обсъждат в Съвета на ЕС и в новосформираната Европейска служба за външни действия, за момента липсва воля за реформи от страна на всички страни-членки.