Интервю 23.02.2015г.

Андрей Ковачев, евродепутат ЕНП – ГЕРБ, в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“.
Водещ: Днес изтича крайният срок на Гърция да предложи реформи, които да са удовлетворителни за тройката кредитори ЕК, ЕЦБ, МВФ. В петък те от своя страна се съгласиха да удължат с четири месеца спасителната програма, която предостави заеми на южната ни съседка от 240 милиарда евро. Какво иска Брюксел да чуе от Гърция довечера, когато изтича крайният срок?
Андрей Ковачев: Това е много ясно и близко до логичния завършек на тази драма в Гърция - тя трябва да продължи да спазва поетите ангажименти и дали ще се нарича тройка, дали ще се нарича меморандум или реформи, няма никакво значение името. Просто гръцкото правителство не може да си позволи популизъм и нахалство, това, което демонстрира преди изборите партия СИРИЗА за това, че едва ли не те ще отхвърлят някакъв „диктат“ от Брюксел, както те го наричат, за това да спазват финансова дисциплина и да продължат със структурните реформи. Видяхме, че не Европа клекна на СИРИЗА, а обратното. Новото гръцко правителство нямаше друг избор, освен да следва структурните реформи, които беше започнало правителството на Самарас и срещу които преди изборите гръцките политици от СИРИЗА правиха кампания или изградиха своята кампания върху чист популизъм.Така то удължи с четири месеца срока на достъпа на гръцкото правителство, на гръцките банки до по-евтини парични средства със. Това е и ясен сигнал, които се дава от европейските институции към други страни, като примерно Испания, където предстоят избори за местна власт след 2 месеца. Такива популистки течения или новосформирани партии като „Подемос“ (Podemos) в Испания няма да се ползват с възможност да реализират своите популистки желания, и ще бъдат излъгани гласоподавателите било то в Португалия, Испания, Гърция, или където такива популистки политици искат да трупат рейтинг и гласоподаватели с чисти измами.
Водещ: Тоест, тук сигналът е към други страни, които също взеха немалки заеми, да не очакват някакъв вид чудеса.
Андрей Ковачев: Точно така е. Аз подкрепям това, което каза и германският министър на финансите Волфганг Шойбле, че сега гръцкото правителство ще има изключителни трудности да обясни новата сделка с европейските институции или с европейските финансови институции на своите гласоподаватели, които преди няколко месеца са гласували за СИРИЗА с точно обратните желания.
Водещ: Добре, от друга страна довечера изтича крайният срок. В крайна сметка Брюксел очаква да получи някакъв вид обещания от Гърция, че ще бъде финансово дисциплинирана и че ще изплаща задълженията си. Това обаче са обещания, които Гърция е давала неведнъж, преди да получи тези 240 милиарда евро. Какви са гаранциите, че тя има възможност да изпълни тези обещания?
Андрей Ковачев: Аз не знам правителство в света, което има невъзможност да извърши структурни реформи. Когато политиката досега е била, че особено големите предприятия или богатите хора са заобикаляли гръцкия фискус и не са плащали данъци на черната икономика в много висок процент в Гърция, те би трябвало да предприемат точно тези структурни реформи, за които призовават и европейските институции. Така може да стабилизират приходите в гръцката хазна и може да има какво да преразпределят. Така могат да извършват и социалната политика, за която явно са били избрани от гръцките гласоподаватели - това става само със структурни реформи. Ако можеш само с растеж, с икономика, с доверие в гръцката финансова система да го направиш, това е добре. Това, което виждаме в последните два месеца е ужасяващо, над 20 милиарда евро са изтеглени от депозитите в гръцките банки, всеки ден гръцките граждани теглят пари и затриват сметки, и ако не се възстанови доверието, това ще продължи.
Водещ: Тези четири месеца, които получи Гърция, едва ли са достатъчни, защото знаем, че сумата е 240 милиарда. Колко трябва да изплати страната и колко вече изплатила към кредиторите?
Андрей Ковачев: Аз точни суми надали мога да ви кажа колко е изплатила досега страната и какво остава да изплати. Явно е, че Гърция се нуждае от продължаване на финансовата стабилизация и възможност да продължи да изпълнява своите задължения. Веднъж беше направен компромис. Няма как да се случи това, което искаха от новото гръцко правителство за нов компромис, за ново намаляване, говориха даже за намаляване с 50% на гръцките задължения. Би било един изключително лош сигнал за това за други страни, ако това се случи. Примерно вие сте взели от банката 100 лева и след два месеца отидете и кажете няма да ви върна 100, ще ви върна 50 лева. На какво основание? Защо тези, които са дали на вас този кредит, трябва да намалят сумата по кредита? И все пак солидарността е двупосочна улица. Разбира се, че ние сме като ЕС солидарни с всяка страна-членка, било то Гърция или Португалия. От другата страна трябва да се прояви солидарност, когато искаш помощ, да си готов да направиш и структурните реформи, които позволяват на твоята икономика да бъде жива, да привлича, да има растеж при нея. Само растежът и икономиката, и увеличаването на БВП гарантират и социалните политики. Същото важи и за България, разбира се, за всички страни, включително за Гърция.
Водещ: Гледайки интересите на еврозоната и на България, която до няколко години може да бъде част от една единна европейска валута, всъщност не е ли по-добре за еврозоната, ако Гърция я напусне?
Андрей Ковачев: Не, аз не бих спекулирал в тази посока. Аз смятам, че е по-добре Гърция да остане част от Еврозоната. Разбира се, друг е въпросът защо въобще Гърция е част от еврозоната, ако в началото са били манипулирани финансовите статистики на Гърция. Тогава обаче вината е и от другата страна – защо от другата страна са повярвали на тази статистика. Много дълги години европейските институции със затворени очи вярваха на това, което идва като информация от Атина и чак сега започна една политика на контрол и на двойна проверка на данните. Това важи не само за Гърция, разбира се, а и за всички страни членки, и особено тези от еврозоната и тези, които искат да се присъединят към еврозоната. Аз смятам, че е по-добре, ако финансовата стабилизация на Гърция продължи, структурните реформи в Гърция продължат и Гърция остане в еврозоната. Другото ще бъде много тежко и за самата Гърция, и за гръцките граждани – едно връщане към някаква нова драхма, която ще бъде със сигурност много девалвирана спрямо еврото, и ще изчезнат много средства за гръцките граждани.
Андреа ПУНЧЕВА