
В сряда българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев взе участие в дискусията "Ново начало за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство". Събитието бе организирано от Комисията по външна политика към Народното събрание на Република България и Европейския съвет за външна политика.
В своето изказване г-н Ковачев подчерта, че сключването на взаимноизгодно споразумение би донесло не само икономически просперитет и работни места, но и чрез засилването на политическите и икономически връзки между ЕС и САЩ ще се превърне във важен компонент от стратегическата визия за справяне с общите предизвикателства.
"Европейският съюз трябва да засили стратегическите отношения с нашите партньори от САЩ, с които споделяме не само икономически интереси, но и общи политически ценности като демокрация, върховенство на закона и спазването на човешките права. Запазването на европейския социален модел зависи от връщането на икономиката към растеж, което не може да се постигне чрез самоизолация от останалата част от света."
Българският евродепутат отбеляза, че в сравнение с много от развиващите се държави ЕС и САЩ имат високи стандарти за защита на околната среда, потребителите и здравето, които с намаляването на тяхната икономическа и демографска тежест ще бъдат подложени на все по-голям конкурентен натиск. "Затова трябва да гледаме на ТПТИ не като заплаха за високите европейски стандарти, а по-скоро като шанс да ги защитим и наложим в глобален мащаб."
Според българския евродепутат опитът на България в годините след присъединяването към Европейския съюз ясно демонстрира, че отворената търговия върви ръка за ръка със създаването на нови възможности за икономически растеж и заетост. По отношение на възможностите, които ТПТИ може да открие пред българската икономика, г-н Ковачев подчерта важността на премахването на ограниченията върху износа на енергийни ресурси от САЩ за намаляването на свръхзависимостта на някои държави от Източна Европа от един източник на доставки. Според него България може да очаква големи икономически ползи и от стимулирането на притока на инвестиции в резултат на споразумението. Друг важен въпрос, които българските евродепутати от ГЕРБ/ЕНП са предложили да залегне в резолюцията на Европейския парламент относно ТПТИ, е свързан с облекчаването на визовите ограничения за български граждани.
"Европейските институции полагат големи усилия да създадат основа за информиран публичен дебат като публикуват подробна информация за хода на преговорите и позицията на Европейския съюз по различни въпроси. Националните институции обаче също могат да дадат своя принос като публикуват анализи за очакваните ефекти от споразумението. Голяма част от насажданите страхове по отношение на ТПТИ се базират на неверни твърдения и откровени спекулации.", категоричен бе Ковачев.
Той допълни, че всеки етап на преговорите трябва да е прозрачен и отворен, но постигането на добър резултат изисква известно ниво на конфиденциалност. Освен това договореният текст ще започне да се прилага едва след като получи одобрението на държавите членки и Европейския парламент, което дава двойна гаранция за демократичния контрол върху процеса по неговото приемане.
Участие в конференцията взеха и вицепремиерът Меглена Кунева, министърът на икономиката Божидар Лукарски, председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Джема Грозданова, старшият анализатор в Европейския съвет за външна политика Йозеф Янинг и народни представители от парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм.