
На 29 септември евродепутатът Андрей Ковачев взе участие в дискусията „Бъдещата архитектура на Европа“, която се проведе в София и чийто организатор бе Европейският съвет за външна политика (ЕСВП) София.
Според българския евродепутат Андрей Ковачев най-важно е европейското семейство да остане единно. Резултатите от референдума в Обединеното кралство дадоха нов импулс на дебата за бъдещето на Европа и показаха, че има нужда от спешни действия.
„Въпросът е какво трябва да направим, за да убедим европейските граждани , че е по – добре да сме заедно, отколкото всяка страна отделно да се справя с глобалните предизвикателства като например миграцията, тероризма, опазването на околната среда, ролята на световната сцена, опазването на външните граници на ЕС“, подчерта Ковачев.
Според него излизането на Обединеното кралство от ЕС създава и възможности да се лансира сътрудничество между държавите-членки в области с висока европейска добавена стойност като сигурността и отбраната.
Българският евродепутат сподели, че според стратегията за Външната политика и политиката по сигурност на ЕС, изготвена от г-жа Могерини през 2016 г., светът през последните години става все по-нестабилен и несигурен. ЕС трябва да припознае тази реалност, за да се адаптира към нея. В тази връзка една от основните цели на ЕС трябва да бъде увеличаване на отбранителния и военния капацитет на Съюза. Необходими са общи отбранителни сили, обща отбранителна политика, която да постигне Европейски отбранителен съюз (European Defence Union). Общи служби за сигурност, съпроводени с истински обмен на специална информация. Освен това трябва да се увеличат и ресурсите предназначени за Общата политика за сигурност и отбрана.
„Въпреки, че САЩ е стратегически партньор, европейците трябва да поемат по-голяма отговорност за тяхната колективна сигурност и териториална отбрана, като разчитат по-малко на САЩ, особено когато става дума за близкото съседство на ЕС. Следователно има нужда от засилване стратегическата автономия в отбранителните възможности и в сътрудничеството НАТО-ЕС. Новата политика в сигурността и отбраната трябва да позволи превръщането на Европа в по-силен глобален "играч", който задава правила на световната сцена, а не само "следва" в стратегическо партньорство със САЩ“, заяви г-н Ковачев.
Според българския евродепутат излизането на Обединеното кралство от ЕС създава риск процесите на европейска интеграция в бъдеще да се фокусират върху задълбочаване на сътрудничеството между страните в еврозоната, което поставя в неблагоприятно положение държавите-членки извън нея и отваря пътя за Европа за различни скорости. Той подчерта, че България трябва да настоява процесът на задълбочаване да е отворен за всички държави-членки на ЕС, да се отчитат интересите на държавите, които имат договорно задължение да се присъединят към еврозоната, но все още не са част от нея, както и да не се затруднява техния преход към общата валута. А конкретно България трябва да започне процедура за „чакалнята на Еврозоната“, така наречената процедура ИРМ-2.
„Трябва да избегнем деструктивната дискусия за „ядро“ и „периферия. Според мен фрагментирането на дискусията в различни формати или групи от държави-членки е контрапродуктивно, защото подкопава единството на Съюза“, заяви Ковачев.
В дискусията взеха участие също Марк Ленард, Директор на ЕСВП, Манюел Лафон Рапнуи, Директор на ЕСВП – Париж, Алмут Мьолер, Старши анализатор и директор на ЕСВП – Берлин и Весела Чернева, Главен директор „Програми“ и директор на ЕСВП – София.