
Андрей Ковачев, евродепутат от ЕНП/ГЕРБ в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Европейският съюз е уникален проект за мир, най-успешният процес на регионална интеграция и най-голямото пространство за човешки права и свободи в света. Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на дискусия с ученици и студенти в столицата по повод Деня на Европа 9 май.
Господин Ковачев, какво ни дава днес Обединена Европа?
Андрей Ковачев: Много често ние забравяме това, което наистина Европейския съюз дава на всички европейски граждани и за нас като че ли са клишета думи като свобода, мир, солидарност и толерантност, но за тях трябва всеки ден да се работи, защото много лесно може отново искрата да пламне и от нашия континент, както е било и през 20 век да се случват ужасни събития. Европейският съюз е гарант нашия континент никога повече да не бъде бойно поле, а проблемите или конфликтите да се решават с търсенето на компромис, в толерантен тон и в наднационалните европейски институции, както навремето след Втората световна война предложи Роберт Шуман със своята декларация в началото на интеграцията на нашия континент.
Водещ: Знаете, господин Ковачев, че все по-често се чуват мнения, че това е един неуспешен проект. Застрашителна ли е силата на гласа на евроскептицизма?
Андрей Ковачев: Това се чува, и това е иронията, че се чува от хора, които обвиняват Европейския съюз, че не е ефективен, че е слаб и същите тези хора в по-голямата част от случаите не позволяват на Европейския съюз да бъде по-силен, по-обединен и по-ефективен, като не искат повече силни европейски институции, повече общи политики като например – опазване на външните граници, като общо разузнаван. Тероризмът е огромно предизвикателство пред нас, терористите работят без граници, но той изисква ние, нашите служби да работят също без граници и да споделят своята информация, общ отбранителен капацитет и инвестиции в научна и развойна дейност, които да са за високо конкурентноспособни стоки и услуги, гарантиращи повече работни места, запазващи просперитета и увеличаващи просперитета на нашия континент. Всички тези общи политики се спъват от популистите – същите тези, които казват – Европа е слаба или Европа е неефективна. Аз смятам, че в глобализиращия се свят с новите предизвикателства около нас – миграцията, тероризма, който преди малко споменах, Европа е най-добрият отговор на тези предизвикателства. Ние, на нашия континент, сме само 7% от световното население, държим 25% от световната търговия обаче, ние сме една огромна икономическа сила. Това трябва да е ясно. Имаме по-голяма армия, отколкото армиите на Съединените щати и Русия заедно, но просто ние не сме единни засега. Мотото на България, което е на Българското Народно събрание , „Съединението прави силата“ е изключително актуално за Европа. Когато сме единни, когато говорим с един глас, ние ще бъдем и силни. Когато сме разединени и дърпаме чергата всеки към своето егоистично, може би, искане за нещо повече от другите да бъде, то тогава сме и много по-лесна жертва на тези глобални заплахи, които са около нас. Аз не смятам, че популистите, че тези, които искат да видят разрушен Европейския съюз, предлагат нещо. Аз винаги съм се обръщал към тях и съм казвал – да, разбира се, Европейският съюз има много проблеми, може да се критикува за най-различни неща, но какво предлагате вие, какво предлагат тези, които не искат да има Европейския съюз? Дали ще бъдем по-силни и по-сигурни, ако сме всеки за себе си?
Водещ: Вие споменахте за някои от основните предизвикателства пред Европа днес, свързани и с миграционната криза и с борбата с тероризма, от тази гледна точка има ли нужда Европейският съюз от промяна в механизмите, начина, по който работи?
Андрей Ковачев: С променящия се свят около нас, с кризите в Африка, в Близкия Изток, ние трябва да сме много по-единни и наистина от така наречена „мека сила“ да станем и „твърда сила“ – да имаме общ отбранителен капацитет, да имаме общо опазване на външните граници, общо разузнаване. Във външната политика Европа да бъде много по-единна, а не различни гласове от различните столици да се чуват, да има една консолидирана външна политика, която да покаже, че Европа е не само силна в това, че дава пари за развитие или пари при кризи, при миграционни, било то хуманитарни кризи, а и може да налага решения, политически решения, не военни решения на конфликтите около нас.
Водещ: Един от принципите на Европа е „заедно в своето различие“, но успоредно с това все повече се чуват гласове, които казват, че не искат да бъдат европейци или по-скоро искат първо да представляват съответната нация и едва тогава Европейския съюз.
Андрей Ковачев: Първо, такова противопоставяне е нелогично. Ние сме горди, че сме българи. Това по никакъв начин не застрашава или не казва, че когато сме българи, ние не можем да бъдем и европейци, както всеки човек се идентифицира с мястото, където се е родил, където е израснал, улицата, на която е играл, училището, в което е бил, и града, в който живее, след това в страната, родината, която е негова и след това е нашият Европейски съюз. Едно противопоставяне на това ние сме по-малко българи, или пък по-малко испанци, или каквито и да е било, ако сме европейци, е изключително некоректно и няма за мен никакъв логичен смисъл, освен, разбира се, краткосрочните популистки желания на определени сили да печелят гласове и да предлагат лесните решения. Лесните решения са някой път много по-чуваеми и за съжаление виждаме от миналото, че те водят до ужасни противопоставяния, които са водили до много жертви на нашия континент.
Водещ: На фона на кризите и несигурността в глобален мащаб, е ли на дневен ред въпросът за разширяването на Европейския съюз?
Андрей Ковачев: Европейският съюз трябва да стане наистина европейски и страните от Западните Балкани, които все още не са част от Европейския съюз, да станат част от този съюз, когато са готови, разбира се. Ангажиментът на Европейския съюз към Западните Балкани не е отменен, не трябва да демотивираме народите в тези страни, а и освен това и в наш интерес е да не остане бяло петно на карта на Европа - Западните Балкани, където да има несигурност, корупция, да не важат европейските правила, така че е във взаимноизгоден интерес, както за Европейския съюз, така и за страните от Западните Балкани е да се присъединят, когато са готови, разбира се, към Европейския съюз.
Водещ: Следите ситуацията в Македония, свързана с известната политическа, а и икономическа вече нестабилност според анализатори – вашата гледна точка към ситуацията там?
Андрей Ковачев: Аз и преди съм имал възможност да казвам – европейската интеграция на Македония зависи изключително само от Скопие. Не зависи нито от Брюксел, нито от София, нито от Атина, където много често, за съжаление, представители на политическия елит на Македония са се опитвали да търсят вина. Надявам се, че ще има достатъчно отговорни политически лидери в Македония, които в името и на македонските граждани - да станат европейски граждани, да намерят решение от тази много тежка криза, за която управляващите носят пълната вина. Това нелогично решение на президента Георги Иванов - за помилване, без тези хора да са били даже осъдени, доведе до нов тласък на кризата. В последните дни виждаме, че има преговори между лидерите на политическите сили в Македония. Доколкото знам е намерена някаква нова формула за отлагане на изборите за есента. Надявам се, че в името на европейското бъдеще на Македония да продължат напред и да има едни нормални демократични избори в тази страна. Що се отнася до България – ние многократно сме поставяли нашите искания, които не са нещо по-особено, отколкото нормалните за добросъседски отношения условия по отношение и на незлоупотребата с миналото.