Новини 09.07.2015г.

"Без да се промени ситуацията в Близкия изток и Северна Африка не може да се намери трайно решение на проблема с миграционния натиск към държавите, и в частност към България. Миграционната вълна е по-сериозен проблем за Европа и от сегашната нестабилност в Гърция." Това заяви евродепутатът Андрей Ковачев по време на пленарните дебати на Европейския парламент в Страсбург по доклада относно предизвикателствата, свързани със сигурността в региона на Близкия изток и Северна Африка, както и по доклада - преглед на европейската политика за съседство.
Г-н Ковачев подчерта, че "в нашето близко съседство има милиони хора, които виждат спасение от насилието или мизерията, щурмувайки границите на Европейския съюз. Най-важният въпрос на който трябва да си отговорим е как ние можем да отвърнем на това предизвикателство и да допринесем за стабилност в страните от Близкия изток и Северна Африка. Такъв отговор не е лесен, но е от жизнен интерес за нас. Въздушните и евентуални сухопътни операции срещу екстремистки групировки като "Ислямска държава" са важни, но те не могат да бъдат решени единствено с военни средства. Промяната трябва да дойде и отвътре."
Според г-н Ковачев би трябвало да бъдат предприети конкретни мерки в тази посока, като подобряване на сътрудничеството между специалните служби от ЕС и региона в събирането и обмена на класифицирана информация, активното включване на мюсюлманските общности, както и активното сътрудничество между различните религиозни общности в борбата срещу екстремизма. "Добър пример са осемстотин християнски доброволци, които преди дни се включиха в шиитско опълчение, за да участват в действията за освобождаване на иракския град Мосул от "Ислямска държава"." Други подходящи мерки би следвало да се насочат към ефективно прекратяване на притока на средства към "Ислямска държава" от продажба на незаконни енергийни източници, допълни г-н Ковачев. Той също призова компаниите в сферата на социалните платформи да поемат отговорност и да се ангажират много по-сериозно в откриване и премахване на екстремистко съдържание и пропаганда от техните сайтове за да се прекрати набирането на нови попълнения.
Относно доклада за европейската политика за съседство, г-н Ковачев отбеляза, че "наред с конвенционалните военни конфликти, тероризма, наблюдаваме и хибридни, информационни и пропагандни войни, външно финансиране на анти-европейски и екстремистки политически партии." Той даде пример с администрацията на страни, като Русия, които използват икономиката и енергетиката като инструмент за натиск и създаване на зависимости, а не за взаимноизгодно сътрудничество. "Предложеното разширение на Северен поток, едновременно с обсъждания Турски/Гръцки поток, създават политически разделения вътре в Европейския съюз. Целта е да се създадат противоречия между Брюксел и страните членки, между самите страни членки, както и между компании и правителства." Евродепутатът завърши с препоръка за защита правата на съседските държави за независим избор на регионални и международни партньорства и за засилване на сътрудничество на ЕС с държавни организации и НПО от този регион.