
На 27 януари /петък/ евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев взе участие в публичната дискусия под надслов „Бъдещето на европейския проект“, чиито организатори бяха Информационното бюро на Европейския парламент в България и Дипломатическия институт към Министъра на външните работи на Република България.
Д-р Ковачев започна своето изказване като благодари на организаторите за събитието и на хората в препълнената зала за отделеното време по тази важна тема. Евродепутатът продължи като подчерта, че Европейският съюз е това, което страните-членки му разрешат да бъде. Той е толкова ефективен, колкото са самите страни-членки и разбирателството между тях е от особено значение за успехите в различните сектори. Ковачев припомни, че европейският проект е най-успешният проект на нашата планета и припомни, че той е създаден, за да няма война и да живеем в мир.
„Когато Европейският съюз е обединен може да бъде много по - ефективен, а не когато всяка страна дърпа чергата пред себе си. Трябва да бъдем заедно в един солидарен, реформиран и единен съюз“, заяви Ковачев.
Той смята още, че често използваното твърдение „Брюксел ни натиска“ довежда до възможност много популистки сили в Европа, да злоупотребяват с легитимните страхове на гражданите за тяхната социална сигурност.
По отношение на 10 - годишното членство на България в Европейския съюз, българският евродепутат заяви, че България е на плюс с 15 млрд. лева, които са получени от солидарния бюджет на ЕС. По думите му за това време у нас са изградени 20 метростанции, 37 пречиствателни станции, 1221 км пътища пък са ремонтирани, а 22 000 български младежи са участвали по програмата Еразъм.
Андрей Ковачев счита, че Европа трябва да бъде много по-единна относно сигурността, борбата с тероризма, общата отбрана и опазването на границата. Изрази позиция, че трябва да се започне много активна работа за приемането на България в чакалнята на Еврозоната. Не трябва да оставаме в периферията и не можем да имаме отделни нива на сътрудничество. Според Ковачев процесът на разширяване на ЕС в Западните Балкани трябва да продължи, но изрази скептицизъм до 2019 година да има нов член на ЕС.
„Македония и Сърбия трябва да продължат преговорите, те самите трябва да искат да се присъединят и да спазят всички критерии, както България ги спази“, допълни Ковачев.