
Водещ: През вчерашния ден започна заключителната за 2017 г. среща на върха на лидерите на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел, която продължава и днес. Доминиращите теми са Брекзит, отбраната и миграцията. Ще успеят ли лидерите да постигнат съгласие по важните теми? Kак ще продължи ходът на преговорите и през днешния ден. По темата ще разговаряме сега с евродепутата от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев. Добро утро, г-н Ковачев.
Андрей Ковачев: Добро утро, на Вас си на слушателите на Радио „Фокус“.
Водещ: Господин Ковачев, ще бъдат ли постигнати договорености между Великобритания и ЕС?
Андрей Ковачев: Има желание да се започне втората фаза от преговорите. Това означава, бъдещите връзки между Обединеното кралство и ЕС, търговските взаимоотношения – как Великобритания ще има достъп до общия пазар и под, каква форма. Преди това трябва да се завърши първата фаза. Това означава правата на 3 млн. граждани на ЕС, които живеят във Великобритания. Разбира се, реципрочно 1 млн. граждани на Великобритания, които живеят в страни от ЕС. Имах възможността тази седмица да се видя с държавния секретар в Министерството за Брекзит на Великобритания, с когото обсъждахме точно тези детайли и притесненията на нашите сънародници, които са във Великобритания. Очаквам Великобритания ясно да разясни и не само във формата на писмо за техните намерения, а и във формата на ясен ангажимент по тези права.
Водещ: Има ли вероятност след евентуалното успешно преодоляване на първата фаза втората да се окаже по-трудна за преодоляване?
Андрей Ковачев: Великобритания е важен партньор за нас. Няма две мнения по въпроса. Ние трябва да намерим такава форма на взаимноизгодни отношения, които да са в интерес и на двете страни. Имаме такива примери, като Норвегия, Исландия, Швейцария. Може би трябва да следваме този пример за достъп до вътрешния пазар на ЕС.
Водещ: Миграцията е друга тема, върху която се постави акцент. Премиерът Бойко Борисов изрази мнение, че е необходима много силна и бърза външна политика по отношение на мигрантския поток към Европа. Какви мерки, според Вас, трябва да бъдат предприети, г-н Ковачев?
Андрей Ковачев: За това се говори вече доста дълго. Сега е моментът, когато казват лидерите, че до юни 2018 г. на практика трябва да бъде завършена вътрешната европейска политика по миграция, яснота около политика по опазването и на външната граница и какво се случва с хората, които искат да дойдат в ЕС. Т ези, които бягат от, война и са бежанци, да имат временна закрила, тези, които са мигранти по икономически причини, съответно да не бъдат допускани. За нас е много важно европейската солидарност да бъде двупосочна в тази насока. Ние опазваме добре външната граница на ЕС. Трябва да имаме, разбира се, ефективна външна политика спрямо нашите съседи особено към Турция. И тука ролята на България е много важна. Ние сме затова с Турция да имаме добри отношения и сътрудничество с турските служби по отношение опазването на границата и недопускането на нови бежански вълни от Турция.
Водещ: Генералният секретар на НАТО, Йенс Столтенберг, заяви, че Алиансът и ЕС са по силни заедно, като това изказване е дошло на бавно набиращата сила идея създаване на общоевропейски военни сили. В какви срокове, г-н Ковачев, да очакваме да се случи това и да се реализира тази идея по някакъв начин?
Андрей Ковачев: Основното тука е, че европейските страни трябва да изградят свой отбранителен капацитет като ефективен стълб на НАТО, а не да се дублират структури, които са съществуващи по НАТО. Имаме начални сигнали от огромната част от страните-членки, че в тази посока ще се върви. Подписаното споразумение например за перманентното структурно сътрудничество, е такава първа стъпка. По темата се говори не само от много години, но и от десетилетия, дали ЕС трябва да инвестира и в отбранителната област. Явно е, че и ние трябва да инвестираме в тази област в научната и развойна дейност в отбранителния сектор. Затова ще има средства в програмата „Хоризонт 2020“ и след това за такива проекти обединяващи нашия отбранителен капацитет и правещи европейската индустрия да остане конкурентноспособна на останалия свят по съвместно обучение на нашите военни отбранителни сили и в последствие закупуването на съответното въоръжение. Доколко бързо това ще се случи, зависи пак от волята на страните-членки. Надявам се това да се случи вече по-бързо, а не само да остане на приказки. Темата е много сложна както общата външна политика, така и общоотбранителната политика на ЕС, поради това, че досега е била традиционно национална политика. Споделянето на отбранителен капацитет или отговорности на наднационално ниво е чувствителен въпрос.
Водещ: Значи да разбираме, че България за това ще настоява в сферата на отбранителната политика?
Андрей Ковачев: Ние винаги сме казвали, че е по-добре заедно да споделяме нашия отбранителен капацитет, предвид най-различните нови предизвикателства пред нас, с кризите около нас – Африка, Близкия Изток, миграция. Разбира се, желанието и на администрацията във Вашингтон е това, Европа да поеме повече отговорности по отношение на собствената си отбрана. Ние нямаме друг шанс освен заедно да изграждаме нашата отбрана – солидарно и с отговорност. Затова и вече 23 страни от ЕС подписаха на практика това споразумение за перманентното сътрудничество в областта на отбраната. Сега то трябва да бъде изпълнено със съдържание и да видим, кои конкретни стъпки по отношение на инвестициите в тази област – тренировката, създаването и процедирането на нашия Център за управление на силите, да бъде изграден този европейски отбранителен стълб на НАТО.