
Д-р Андрей Ковачев взе участие в конференция, посветена на преговорите за присъединяване на Сърбия към Европейския съюз. Провелото се днес в Белград събитие бе организирано от Съюза на европейските федералисти (UEF) и фондация "Конрад Аденауер" (KAS) и събра на едно място депутати от сръбския парламент, представители на дипломатически мисии, академичната общност и граждански организации.
"Ангажиментът на Европейския съюз към всички страни от Западните Балкани остава неотменен. За разлика от страните от Източното партньорство те имат ясна перспектива за пълноправно членство след като изпълнят необходимите критерии.", заяви Ковачев. Според българския евродепутат независимо от това, че през следващите 5 години не се очаква ново разширяване на Съюза, темпото на реформи не трябва да се забавя.
Според Ковачев сътрудничеството между европейските и националните парламентаристи е ключово за приобщаването на гражданското общество към процеса на присъединяване и провеждането на прозрачен и конструктивен публичен диалог.
"Ние имаме за задача да обясним ползите от европейската интеграция и да се противопоставим на антиевропейската реторика, която обвинява "натиска от Брюксел" за непопулярните и тежки реформи. Трябва да убедим нашите граждани, че провеждането на реформи е преди всичко в техен интерес."
Андрей Ковачев допълни, че процесът на разширяване носи мир и стабилност в региона, чиято скорошна история е белязана от конфликти. Според него европейската интеграция е единственият път, по който несправедливостите и грешките от миналото могат да бъдат преодолени. Позовавайки се на резолюцията на Европейския парламент по доклада за напредъка на Сърбия през последната година, българският евродепутат напомни за важността на добросъседските отношения и регионалното сътрудничество в процеса на историческо помирение. Той също така подчерта, че нормализирането на отношенията между Сърбия и Косово и спазването на правата на малцинствата ще бъдат лакмус тест за готовността на страната да се присъедини към Европейския съюз.
Според българския евродепутат диктатурата на комунизма е оставила тежко наследство в балканските страни, което продължава да спъва усилията за демократизиране на институциите и отварянето им към гражданите. Той даде за пример горчивия опит на България, където влиянието на бившите комунистически тайни служби продължава и днес да спъва необходимите реформи във важни сектори на икономиката.