
Предвиждат над 100 милиона евро за периферните и бедни области
Андрей Ковачев е български политик от ГЕРБ и член на Европейския парламент от 2009 г. досега. Той е заместник-председател на Комисията по външни работи на ЕП и член на Подкомисията по сигурност и отбрана, както и на Делегацията за връзки със САЩ; заместник-член е на Комисията по регионално развитие и Делегацията за връзки с държавите от Югоизточна Азия и Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (АСЕАН). От Kmeta.bg потърсихме Андрей Ковачев за бюджета до 2020 г. и развитието на българските общини.
- През 2013 г. запитахте колегите си в ЕП дали бюджет 2020 ще е достатъчен за реализирането на красивите идеи в него. Имате ли отговор на въпроса?
- Европейският парламент успя да постигне преглед на Многогодишната финансова рамка в средата на програмния период, когато ще се отчете постигнатото дотогава и ще се вземе решение дали има нужда от корекции. Средствата, които са на разположение за България са повече оттези в предходната рамка, но налице е огромно забавяне на новия програмен период, като година и половина след неговото начало, проекти по оперативните програми още не са започнали да се реализират. Нещо повече, знаете, разплащането по някои от оперативните програми бяха спрени по времето на предишното управление и това създаде допълнителни пречки за усвояването на средства. Въпреки това, сегашното правителство разполага с изключително подготвен екип от професионалисти и вярвам, че те ще направят всичко възможо не само да минимизират ефектите от това изоставане, но и ефективно да усвояват средства от структурните фондове в максимален размер.
- Правилно ли е плануваното разпределение на бюджета на програмата „Региони в растеж” 2014-2020 към областните центрове и общините?
- Първоначално Европейската комисия настояваше средствата по различните приоритетни оси на програмата да бъдат концентирани само към най-големите 6-7 общини, за да бъде по-голям ефектът от инвестициите. Аргументите на българското правителство обаче са в обратна посока – съществува сериозно различие в степента на развитие между столицата и големите градове, спрямо по-малките населени места. Ако условието на Брюксел се запази, в дългосрочен план това означава още по-големи дисбаланси между различните региони, включително засилена миграция към по-големите от тях или направо към другите страни от ЕС. На свой ред това би се отразило негативно на демографската картина в страната ни и ще засили процеса на обезлюдяване в периферните ѝ части. След изключително тежки преговори, бе постигнат компромис в полза на страната ни и така средствата по тази оперативна програма ще бъдат отново разпределени според броя на населението, но измежду 39 големи и средни градски центъра. Отделно се предвиждат над 100 милиона евро само за периферните и бедни области.
- Каква е вашата визия за българската провинция?
- Трябва да бъдат положени усилия по-малките населени места да успявят да предложат реална перспектива за младите, те да създават семейства и да се реализират по родните си места. Всичко друго се отразява негативно на демографските процеси у нас. Съвсем наскоро излезе поредната статистика, че столицата и още два големи града са увеличили своето население, а за останалите стойностите на прираст са отрицателни. Необходимо е създаването на препитание за населението в тези региони, качествено здравеопазване и образование за децата и разбира се добра инфраструктура за свързаност с по-големите областни центрове. В този смисъл привличането на инвеститори може да става на базата на конкуренцията, с по-ниски данъци и такси както на местно, така и на централно ниво.
- Кои европейски практики в развитието на регионите липсват в българските общини?
- България е сравнително млада държава членка на Европейския съюз и е необходимо някакво технологично време нашите общински администрации да се научат как най-ефективно да си сътруничат помежду си, да повишат административния си капацитет и да използват пълноцено европейските фондове. В това отношение следва да подчертаем, че България вече се намира в първата десятка на ЕС по най-малко допуснати грешки при изготвянето на европроекти. Разбира се, можем да си пожелаем още по-бързо обслужване на бизнеса и по-подробни консултации за малките и средни предприятия.
- Заинтригувал ли ви е скоро някакъв конкретен регионален проблем?
- Веднага се сещам за проблемите свързани с очакванията за застрашително нарастване на бежанския поток към южната ни граница. И към момента значителен брой хора са приютени в центровете за временно настаняване в пограничните райони и местното население ги приема със смесени чувства. Именно в тази връзка, в момента между европейските институции тече дебат относно възможността всички държави от ЕС солидарно да поемат отговорност към тези хора, бягащи от ужаса на войната и да им предоставят убежище на собствена територия. За нас тази тема е от изключително значение.
- Възнамерявате ли скоро да посетите по-малко населено място у нас, кое и по какъв повод?
- Разбира се, имам ангажимент не само към най-големите градове, но и към най-малките населени места и региони. В тази връзка съм открил информационни офиси освен в столицата и в градовете Кюстендил, Търговище, Плевен и Пловдив, за да мога да поддържам тясна връзка и контакт както с местната власт, така и с хората. Ангажиментите ми като член на Председателството на Европейския парламент ограничават в известна степен възможността да пътувам често из страната, но чрез моите сътрудници по места съм постоянно в течение на случващото се и оказвам съдействие където това е възможно и необходимо.
http://www.kmeta.bg/andrej-kovachev-imam-angajiment-ne-samo-k%D0%B0m-golemite-gradove-no-i-k%D0%B0m-naj-malkite-naseleni-mesta-47595.html