
03.07.2014 09:31 / / Интервю
Андрей Ковачев – евродепутат от ГЕРБ в интервю за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“
Водещ: Българският евродепутат от ГЕРБ Андрей Ковачев бе избран за член на Бюрото на Европейския парламент като квестор. Досега български представител не е заемал толкова висока позиция в ръководството на Европейския парламент. Какви приоритети трябва да следват българските евродепутати през новия мандат ще попитаме именно Андрей Ковачев. Г-н Ковачев, моля ви първо да обясните какви ще бъдат задълженията ви в тази нова роля?
Андрей Ковачев: Бюрото в ЕП се състои от председателя, зам. председателя и 5 квестора на ЕП. Това са общо 20 души от 751 депутати в ЕП, които отговарят за административните и финансови задължения на парламента. Всички въпроси свързани с вътрешното функциониране на ЕП, организацията на заседанията, решенията за комисиите, решения, които се искат от определените комисии и делегации на съответните заседания. А и, със самите нужди на европейските депутати, за да могат те по най-добрият начин да използват времето си за законодателна дейност и за това да отговорят на очакванията на гласоподавателите.
Водещ: Втори ден от първата сесия на новия състав на ЕП, какво прави впечатление, кои са важните неща?
Андрей Ковачев: След като беше избрано бюрото на ЕП – председател, зам. председател и квестори, ЕП започна с първо изслушването на гръцкото председателство. Министър-председателят Самарас беше в пленарна зала и след него министър-председателят на Италия, новото италианско председателство. Основните приоритети, които се очертават пред италианското председателство, бяха дискутирани с основните групи в ЕП. Те са в три общи насоки, икономическо развитие чрез по-голяма гъвкавост в рамките на ограниченията наложени от бюджета и създаване на работни места, особено за младите хора, за обучаване на валутният съюз, повишаване на възможностите на вътрешния пазар. Разбира се и довършването на вътрешният пазар, особено в дигиталната сфера и позициите, които трябва да имат страните членки по отношение на т.нар възраждане на индустрията в Европа, за да можем да останем конкурентоспособни спрямо останалият свят. Втората важна тема или важен приоритет на италианското председателство са социалните въпроси свързани с работата на институциите. До края на годината знаем, че трябва да има нова европейска комисия и съответно нови правила спрямо бежанците и емигрантите. Особено важни са страните от южна Европа и България. Управлението и опазването на нашите граници, създаването на европейски прокурор и спазването и гарантирането на човешките права. Аз представям в случая приоритетите и на италианското председателство, но те са фактически и приоритети на ЕП през следващите 6 месеца – външна политика, енергетика , т.нар енергиен съюз. Намаляване на зависимостта нашият континент само от един източник и открояване на работата по споразумението от трети страни. Особено важно е споразумението със САЩ, по което споразумение има още доста въпросителни и не се очаква във следващите 6 месеца то да може да бъде подписано. Това е, което се дебатираше днес в пленарна зала на ЕП с двамата министър-председатели на Гърция и на Италия, а вчера г-н преизбрания председател на ЕП – г-н Шулц представи след избора си и неговото виждане за законодателната дейност на ЕП в следващите две години и половина, колкото е мандата на новоизбраното бюро на европейският парламент. Те се препокриват с някои неща, които аз преди малко казах – младежка безработица, намаляване на равенството между страните членки, разделянето на различни групи в обществата, реформа в банковите институции, споразумението със САЩ за завършването на дигиталният пазар и дигиталните прави на гражданите в 21-ви век, несправедливост за хората и икономическите играчи в нашият единен пазар, който трябва да бъде завършен във всичките си сфери, енергийната политика, независимост от един източник и борба с климатичните промени.
Водещ: Как ще се отрази възхода на популистките и националистически партии в европарламента? Евроскептичните депутати вече се проявиха, като обърнаха гръб по време на изпълнението на химна на Европа.
Андрей Ковачев: Това за мен е изключително позорна и недостойна постъпка. Да се ограничаваме с тези символи на Европа, каквито са знамето и химна, който е изключително, знаем, едно хубаво произведение на музикалното изкуство, за да покажем, че не искаме ЕС. Аз смятам, че на 25-ти май европейските граждани в едно огромно мнозинство показаха, че виждат нашият Европейски съюз като един гарант за конкурентоспособността и просперитета на нашият континент и за нашата сигурност. Така че, много по-силни ще бъдем заедно от колкото всяка страна членка по отделно. Това,което искат да ни закарат в края на 19, началото на 20-ти век т.нар националисти от различни краища на нашият континент, а и да се изолираме един от друг. В /…/ се свят нашето бъдеще може да бъде гарантирано и само ако се държим заедно. А, такива глуповати постъпки, като обръщането на гръб по време на химна, си остава за тези хора, които ги извършват.
Водещ: Българските интереси в новият мандат? Кои ще бъдат водещите приоритети пред вас и колегите ви от ЕНП?
Андрей Ковачев: Значи първо, що се отнася до избраните от България евро депутати, ние днес по инициатива на нашата група на българската делегация на ГЕРБ се срещнахме за първи път през новия мандат, всички български евродепутати избрани от всичките политически семейства в България и по този начин дадохме рестарт на традицията, която имахме и на миналият мандат на ЕП – ежемесечни срещи на всички български евродепутати. За да можем на тези срещи да обединим нашите усилия в защита на националният интерес и независимо, че стоим в различни политически семейства, ние в ЕНП, колегите социалисти и либерали да могат по време на техните срещи в групите да могат да защита този български национален интерес. Той е свързан предимно с бързото наваксване на нашето изоставане и максимално доброто използване на европейските фондове. Това може да се случи, само ако в България на национално ниво и местно ниво се работи в тази насока. Ние в Брюксел и в Страсбург правим и ще продължим да правим всичко възможно, за да има безпрепятствено използване на солидарните средства на ЕС, но това трябва да бъде направено и в София и по места в страната по нашите региони. Така, че само ръка за ръка, европейските институции, българското правителство, българските местни власти и българските бенефициенти можем, ако работим в една посока да имаме успех. Разбира се, че ще препотвърдим позицията на ЕП, ще работим в тази насока за нашето приемане в шенгенското пространство. Миналият мандат на парламента многократно е гласувал за това, че ние сме готови да станем част от шенгенското пространство. Ще продължим да защитаваме интересите на българските общности. Било то исторически или нови емигрантски в Европа и по света. Особено що се отнася до страни кандидатки за ЕС, каквито са страните от западните балкани, а и страни, които искат да имат европейска перспектива, като – Молдова и Украйна. Там трябва да бъдат защитени и правата нашите български общности.
Димитър ДРАГАНОВ