
Необходимо е да се гарантира равен достъп до най-добрите лечения, достъпни за всички 500 милиона граждани на ЕС – това заяви евродепутатът и заместник-член на Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните в Европейския парламент Андрей Ковачев ГЕРБ/ЕНП по време на конференцията за скрининг за рак на белия дроб. Той продължи с това, че има още много да се направи за намаляване на бариерите, които понастоящем блокират способността на персоналната медицина да даде правилното лечение на подходящия пациент в точното време.
Евродепутатът подчерта, че данните показват, че в рамките на ЕС ракът на белите дробове причинява близо 270 000 смъртни случая годишно (около 21% от смъртните случая, предизвикани от ракови заболявания). През 2017 г. със заболяването са диагностицирани 4000 българи.
„Персонализираната медицина е иновативен начин да се подобри качеството на живот на гражданите и да се постигнат по-добри резултати от пациентите, като се използва най-добрата налична наука. И все пак, въпреки многобройните си осезаеми предимства, потреблението в Европа е относително бавно. Това не е така, защото персонализираната медицина не работи - това е така, защото компонентите и взаимодействията, свързани с въвеждането на индивидуална медицина и лечение на европейските граждани, са изключително сложни.“
Г-н Ковачев изрази мнение, че трябва да се осигури финансиране в програми за превенции на национално и европейско ниво. Изследвания показват, че около 40% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени, ако се предприемат промени в начина на живот и храненето.
„Приветствам декларацията на Европейския алианс за персонализирана медицина (EAPM), в която призовава Европейската Комисия да се въведат насоки, на базата на които държавите-членки да изготвят национални скрининг програми за рак на белите дробове. Само чрез повишаване осведомеността за необходимостта от ранна диагностика на това онкозаболяване може да се намалят нивата на смъртност“ – заключи българският евродепутат.
Конференцията „Рак на белия дроб – ранна диагноза и доказателства за скрининг“ бе организирана от националната организация – Български Алианс за Прецизирана и Персонализирана Медицина /БАППМ/, в сътрудничество с базирания в Брюксел Европейски Алианс за Персонализирана Медицина /ЕАПМ/. Събитието се проведе на 22 и 23 април в София.