
В България трябва да има колкото се може по-бързо предсрочни парламентарни избори, защото на страната й трябва силно правителство, което да се ползва с доверието на една голяма част от гражданите и на европейските институции. Тези две условия не са факт в момента. Затова на нас ни трябва предсрочен парламентарен вот. Кога ще е той? Понеже вече е ноември, може би най-добрият вариант е да се проведе заедно с европейските избори. Така евродепутатът Андрей Ковачев от ГЕРБ отговори на въпрос на „Черно море” възможно ли е изборите през май 2014 г. да бъдат 2 в 1.
На евроизбори по принцип гласуват по-малко граждани, отколкото на национални, поради това, че хората имат за по-далечна европейската тематика. Ако са избори 2 в 1, ще бъде добре и от европейска гледна точка, ще има по-голяма избирателна активност. Аз даже съм привърженик за определен период от време и на задължителното гласуване, добави депутатът от Европейската народна партия. Надявам се и смятам, че при съответната вътрешно-политическа ситуация в България ще има по-голяма активност на европейските избори и се надявам тя да бъде над средната за Европа - поне над 40%, ако са единични, само европейски. Ако са 2 в 1, очаквам поне едно 60 - 70% от българските граждани да отидат до урните.
Изборите догодина ще бъдат един тест, който ще покаже доколко европейските граждани имат вяра и доверие в европейския проект и в материалната или бюрократичната му част, каквито са Европейският парламент, Комисията и Съветът. Изборът ни да сме в Европа е по-добрият за нас и заедно можем да устоим на глобалните предизвикателства, а те са големи. Другите райони на света не спят – това са Бразилия, Китай, САЩ, които инвестират в научна, развойна и иновационна дейност при продукти и услуги, и за да можем да останем конкурентоспособни, ни трябва един силен Европейски съюз, който да има що-годе висок жизнен стандарт.
Трябва да има и конкретиката по райони – какво европейският бюджет ще допринесе за бюджета на съответната община, който е малък и не стига за инвестиционни разходи. Кметът и общинските съветници трябва да знаят какви проекти ще си подготвят за следващия програмен период и по кои оперативни програми. Като се покаже – това, това и това е съфинансирано с европейски средства и е в процес до 2020 г., биха се наклонили везните. Избирателят ще каже – добре, този ЕС явно не е толкова лош, колкото искат някои да ни го представят, и надявам се, че ще гласуват на европейските избори 2014-а, добави в заключение Андрей Ковачев.
Златина Добрева
Брюксел – Варна
Снимки авторът