22 октомври 2012 | 14:54 | Агенция "Фокус"
София. Подобряването на двустранните отношения трябва да стане преди започването на преговорите за членство на Македония в Европейския съюз. Това каза пред Агенция „Фокус” евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев. Позицията на евродепутата е по повод негово интервю за македонската телевизия Канал 5. „За съжаление половинчато бях отразен в предаването на Канал 5. Моята позиция е, че двустранните отношения са основни в евроинтеграционния процес на всяка страна-кандидат и страната не може да стане част от европейското семейство с проблеми със своите съседи. Те трябва да бъдат изчистени преди това. България и българските граждани желаят македонските граждани, с които имаме обща история, култура и език, не подобна, а обща история, култура и език, час по-скоро да станат също част от европейското семейство и това е моята позиция. Но остатъците от миналото, тези негативни сигнали, които получаваме все още от управляващите в Република Македония, не може да бъдат толерирани. По време на този процес за еврочленство ние трябва да сме сигурни, че те ще бъдат преодолени”, заяви евродепутатът.
„За мен е важно да се направи разлика между македонските граждани и правителството на г-н Груевски. Аз не съм убеден, че правителството на г-н Груевски желае наистина тази европейска интеграция, която води до подобряване и фактически урегулиране на отношенията между съседните държави и която трябва да доведе до такова регулиране, а това, което виждаме като сигнали от Скопие, е точно обратното - за всички тези провокации, интерпретацията на проекта „Скопие 2014”, „Трето полувреме”, изложби, дискриминацията на хора, които открито заявяват своята българска етническа принадлежност или произход – всичко това са рецидиви от миналото, които не водят до нищо добро. Това не беше обаче отразено в Канал 5 и едва ли не излезе, че всичко е прекрасно между двете страни”, коментира Ковачев.
„Ние очакваме положителни сигнали от правителството на Република Македония, ако то наистина иска да започне преговори за членство в Европейския съюз и наистина желае европейска интеграция на своята страна и на гражданите на Република Македония. Това, което виждаме досега, не ни обнадеждава, че правителството на г-н Груевски желае това нещо. Иначе не би по такъв груб начин провокирало една страна, съседна на нея, като Република България, страна, с която гражданите от двете страни на границата имат обща история, език и култура”, посочи българският евродепутат.
Екатерина ПАНОВА