
Хората познават Андрей Ковачевот коментарите му като евродепутат (ГЕРБ/ЕНП), свързани с Европейския парламент и различни външнополитически проблеми, но през целия си мандат (2009-20014) той е единственият български депутат в ЕП, който е изключително последователен по темата за комунизма и необходимостта от преодоляване на зависимостите му.
През 2010 г. организира първата по рода си българска инициатива – конференцията „Изстраданата европейска мечта на България 1944-1989”, която се проведе в Европейския парламент и показана на Европа българската съпротива срещу комунистическия режим.
През 2011 г. той пренесе дискусията в България и в Стара Загора се проведе форум, на който беше продължена дискусията, започнала в Брюксел.
През 2012 г. Андрей Ковачев финансира превода на английски на документалния филм „Горяни” на режисьора Атанас Киряков, който беше разпространен в редица европейски институции и университети и който беше излъчен в европейския парламент в Брюксел.
Евродепутатът подкрепя сайта desebg.com от самото му основаване в началото на 2011 г.
През януари 2014 г. Ковачев оганизира заедно с германския колега Йоаким Целер (ЕНП) българо-германската конференция „Настояще, зависимо от сенките на комунистическото минало”, на която беше направената оценка на измитания път от двете страни след рухването на комунизма. В рамките на конференцията беше представена и пътуващата изложба „България 1944-1989 г. Забранена истина”. Отново с негова подкрепа изложбата беше изложена днес в българския парламент.
„Само месец и половина, след 1 февруари, обявен официално в България за ден за памет на жертвите на комунизма, на която дата 147 българи са били осъдени на смърт и веднага екзекутирани, можем да почетем паметта на жертвите и да направим призив за национално помирение, базирано на истината такава, каквато е”, заяви евродепутатът Андрей Ковачев при откриването на изложбата „България 1944-1989 г. Забранена истина” днес в българския парламент.
Той подчерта, че истината не е нито лява, нито дясна, нито може да бъде използвана за политически цели и не би трябвало да бъде идеологизирана. „Младите поколения трябва да растат с истината за това какво се е случило”, отбеляза Ковачев.
Той припомни, че изложбата е посветена на жертвите на комунизма и е продукт на авторски колектив (Фанна Коларова, Стоян Райчевски и Ирена Даскалова), подкрепен от фондация „Конрад Аденауер” и Федералната фондация за изследване на диктатурата на германската единна социалистическа партия в партньорство със Съюз „Истина”, Държавна агенция „Архиви” и комисията по досиетата.
Ковачев даде пример с искането на България към Македония да не изопачава историческите факти, но в същото време „ние в страната, 25 години след комунизма, нямаме единно мнение по въпроса за близката история и за нейния обективен прочит”.
„В никакъв случай 9 септември 1944 г. не е тази датата, която наследниците на комунистическата партия се опитват да представят. Това е датата, на която България е откъсната за един дълъг период от европейското си развитие”, добави още той.
http://desebg.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1752