• Биография
    • Биография
    • Комисии
    • Отговорности като квестор
  • Акценти
    • Бюлетин
    • Събития
    • Фотогалерия
    • Изказвания на пленарно заседание
    • Парламентарни въпроси
    • Писмени обяснения на вот
  • Новини
    • Новини
    • Видео
    • Аудио
    • Интервюта
  • Предстоящо
  • Връзки
  • Контакти

  • Начало
  • Интервю
  • Андрей Ковачев: Последните събития в България имат много теж...

Андрей Ковачев: Последните събития в България имат много тежък негативен отзвук в европейските институции

Интервю 24.06.2013г.
Tweet
22 юни 2013 | 11:01 | Радио "Фокус"
Начало / Мнение
Eвродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев, зам.-председател на Комисията по външна политика в ЕП в интервю за предаването „Това е България” на Радио „Фокус”

Водещ: Вече имаме връзка със заместник-председателя на Комисията по външна политика в Европейския парламент – Андрей Ковачев, от когото като начало очакваме едно обобщение по коментарите на неговите колеги евродепутатите за случващото се в България, както и за отзвука от посещението на премиера Пламен Орешарски в Брюксел.
Да започнем наистина с коментарите на вашите колеги евродепутатите за това, което става в България и как се оценява то в Комисията по външна политика на ЕП?
 
Андрей Ковачев: За съжаление това, което се случва в последните няколко седмици в България има много тежък негативен отзвук в европейските институции, по-специално в ЕП и руши доверието към България като активен член и участник във формирането на европейските политики, което беше изграждано в последните няколко години. Това, което е подозрително - е задкулисието, че в България има едно ново правителство, което по един много непрозрачен начин прави своите назначения и един министър-председател, който не обосновава тези назначения. Даже не е запознат достатъчно добре с това, което явно някой друг му предлага да предложи, както стана предложението за председател на ДАНС, назначение явно подготвено много преди това. Делян Пеевски е получил достъп до строго секретно ниво, законът беше така променен, за да може да отговаря на квалификацията на господин Пеевски. Всичко навява на един олигархично свързан модел на управление, което в Европейския съюз не може да има място. Аз мисля, че положителната страна на нещата е това, че в България има едно ново гражданско общество, което е нетърпимо към такъв вид поведение. И то не е свързано с абсолютно никоя политическа партия – нито с ГЕРБ, нито с който и да било друг, а просто иска честност, иска прозрачност, иска да се работи в името на по-добрия живот и на по-доброто настояще на българските, и разбира се на европейските граждани. Това е сянката, която падна в България. Това се вижда и от реакциите на европейските лидери. Барозу употреби необичайно твърд език след срещата с господин Орешарски. Ясно е, че европейските институции, Европейската комисия не иска да се меси във вътрешните работи на която и да било страна, но е сериозно разтревожена от действията на правителството в последните седмици. И от гражданските протести, които младите хора и не само те, са по улиците на България.
 
Водещ: Има една снимка, която „Ройтерс” разпространи след срещата на господин Орешарски с председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой в стандартната за ситуацията протоколна поза. Погледът и стойката на господин Орешарски е напред, господин ван Ромпой е по диагонал, леко извърнат встрани. Какво означава това ?
 
Андрей Ковачев: Че европейските институции не седят така ясно и категорично зад българските управляващи. Това е моят прочит на ситуацията. То много ясно се видя и от сигналите, идващи от различните политически семейства в ЕП. Имаше не само както се очаква разбира се от ЕНП, но и от Групата на зелените. Имаше и сериозни реакции от самите европейски социалисти. Много е интересно да се проследи провеждащият се в България форум на европейските социалисти, присъствието на Мартин Шулц и разговорите, които той ще проведе и в София. Да видим каква е оценката и на европейските социалисти за своите партньори в България. Но за България това не е добре, ситуацията не е добра. Ясно показвайки както в парламента, така и в ЕК, така и в Европейския съвет след срещите с господин Барозу и господин Ромпой, че няма това, което би било най-добро- ново правителство, нов министър-председател да бъде посрещнат с една увереност, че това правителство, което той оглавява или новото правителство на България се ползва с широка обществена подкрепа, има доверието в своята страна и може да провежда съответните успешни политики, реформи, пак в името на по-доброто бъдеще и настояще на гражданите. Това не е случаят в момента в България и това е големият проблем. Проблем и за всички нас. Няма според мен някой български гражданин, който да иска дестабилизация, да иска правителство, което е обречено на неуспех или да не желае да има по-добро икономическо, социално, политическо развитие и разбира се повече сигурност, развитие на своята страна. Така че как ще излязат от тази ситуация, в която сами влязоха българските управляващи и подкрепящите ги партии в българския парламент – БСП, ДПС и „Атака” зависи много и съдбата на България в следващите няколко месеца. Господин Орешарски след срещата с Херман Ван Ромпой каза, че би искал запазване на спокойствие, за да може да работи поне в следващите шест месеца до една година. Аз разбирам неговото желание, но дали той може да възстанови доверието или поне малко доверие да има в българското общество спрямо това правителство не съм оптимист.
 
Водещ: Господин Ковачев, след една година точно ще бъдат изборите за Европейски парламент. Защо толкова са важни тези избори, така че и партиите, които застават за правителството на господин Орешарски, упорито се молят да се стигне до тях?
 
Андрей Ковачев: Аз не знам тези партии какво точно целят, дали искат да обединят изборите за Европейски парламент с предсрочни парламентарни избори, за да има и разбира се по- нов Избирателен кодекс, за да има може би по-голяма избирателна активност. Което е разбира се добре, аз винаги съм казвал, че даже временно въвеждане на задължително гласуване в България е правилно. Така се елиминира купеният и манипулиран вот. Но европейските избори, ако питате защо са важни, разбира се че са важни. Аз съм европейски федералист, убеден че нашето бъдеще е в една по-интегрирана политически и икономически Европа. За да може да останем конкурентоспособни спрямо на останалия свят. Европейските избори би трябвало да се концентрират върху европейските теми, аз не съм голям привърженик на обединяването на двата типа избори от гледна точка на изгубване на фокуса върху европейските политики, ако това се случи, но политическата ситуация, вътрешнополитическата ситуация ще реши в края на краищата какво решение ще вземе българското Народно събрание. Това е моят коментар. До европейските избори има по-малко от една година. Европейските партии трябва да номинират и свои кандидати за председател на ЕК и председател на Европейския съвет,за които кандидати има политическо желание те да бъдат включени в листите на своите партии и да участват в изборите и да имат още по-голяма легитимност, да са минали през един вот и да насочат дебата по време на изборите към европейските теми. По всяка вероятност европейските социалисти, както и г-н Станишев е споменал, ще номинират може би Мартин Шулц за техен кандидат за ЕК, ЕНП също ще има своя номинация, но тя ще стане много по-късно ясна, някъде може би през зимата. И желанието на европейските политически семейства е наистина европейските избори да имат и европейски фокус, а не да са само вътрешнополитически дебат, в който опозицията да е срещу управляващите, управляващите срещу опозицията и в който да не се види по-голямата картина, континенталната картина, какво правим като континент. Това е малко по-различно от обединяването на двата избора, но пак казвам, винаги, и може би е нормално, по-важно е това какво се случва в страната и решенията винаги се взимат с оглед на това как по-голяма част от депутатите смятат, че е по-изгодно за България.
 
Водещ: Ще имаме възможност да говорим по тези теми и по нататък. Г-н Алекс Алексиев повдигна един много важен въпрос и се очаква развитие другата седмица да се вземе решение кой петролопровод да мине през България, дали Набуко Запад или другият– ТАП, който няма да мине през България.
 
Андрей Ковачев: Това е много важен въпрос, наистина, геополитически въпрос, за голямо съжаление много сили работят срещу Набуко – Запад и това е Русия, донякъде може бе и САЩ имат подобен интерес, но това не е в интерес на ЕС, аз съжалявам, че ЕС няма много по-силен глас все още, не мога да скрия моето разочарование от ЕС и страните членки, че те много по-бързо и ясно не застанаха зад европейския проект Набуко и позволиха един балон да бъде разтеглен, един нямащ кой знае каква логика проект като ТАП, който стига до Южна Италия и въобще не е конкуренция на руския газ, който както знаем тръбата стига до Австрия, както би стигнала и Набуко – Запад тръбата и би било наистина реална конкуренция спрямо руския газ, но явно тези сили, които не желаят енергийна независимост на Европа, и в частност на България, са изключително силни, те успяха и в България по време на изборите да сменят чрез манипулация желанието на българите за продължаване на предишната външнополитическа ориентация, надявам се, че ще си вземат поука и сегашните управляващи няма да залитат към строеж на АЕЦ „Белене”, към възстановяване на „Бургас – Александруполис”.
Цоня СЪБЧЕВА
Tweet
Прочети още
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за коалиция ГЕРБ - Продължаваме промяната
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма ...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизираме Протокола и да отпушим отношенията с Република Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковач...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е поведението на Кирил Петков по въпроса за Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Траги...
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Злоупотребява се с руската карта за РСМ, за да се вменява некоректно вина на България
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Злоуп...

Интервю

Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за коалиция ГЕРБ - Продължаваме промяната
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Няма натиск отвън за коалиция ГЕРБ - Про...
27.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизираме Протокола и да отпушим отношенията с Република Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Ковачев: Да прецизир...
22.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е поведението на Кирил Петков по въпроса за Северна Македония
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Трагично и опасно е ...
18.06.2022г.
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Злоупотребява се с руската карта за РСМ, за да се вменява некоректно вина на България
Д-р Андрей Ковачев, ЕНП/ГЕРБ: Злоупотребява се с р...
18.05.2022г.

Меню
  • Изказвания на пленарно заседание
  • Комисии
  • Новини
  • Интервюта
  • Видео
  • Аудио
  • Биография
  • Бюлетин
  • Събития
  • Фотогалерия
  • Връзки
  • Контакти
Контакти
European Parliament, ASP 13 E 130, Rue Wiertz 60, Brussels-1047, Belgium
0032 2 28 45662
andrey.kovatchev@ep.europa.eu

Андрей Ковачев - член на Европейския парламент Website by