
Евродепутатът Андрей Ковачев от Групата на ЕНП(ГЕРБ) взе участие в конференцията "Равен достъп до лечение: хемофилия и хепатит", която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. Фокусът на разговорите беше върху новите страни-членки на ЕС, в които пациентите изпитват най-остро ефекта от затруднения достъп до качествено здравеопазване.
Д-р Андрей Ковачев взе участие в панела, посветен на пациентите, страдащи от хепатит. Той запозна участниците с мащабите на проблема в България и здравните политики в областта на профилактиката и лечението на това заболяване. Основен проблем за българските пациенти, както и в други страни-членки на ЕС, остава хепатит С, за който ваксина все още не съществува.
Самото заболяване протича без изявена симптоматика, води до редица усложнения, а лечението му е продължително и скъпо.
Сред участниците в конференцията бяха евродепутати, представители на Европейската комисия, Европейския пациентски форум и европейската Асоциация на пациентите с чернодробни заболявания.
"В България правителството на ГЕРБ изгради успешен модел на партньорство със заинтересованите страни и изработи текста на Националния план за борба с хепатита", заяви Андрей Ковачев, който е ръководител на българската делегация в Групата на ЕНП в ЕП. "Сегашното правителство трябва незабавно да одобри готовия план, както и да разреши възстановяването на разходите за скъпоструващото лечение на хепатит С", подчерта българският евродепутат. "Необходимо е и да се изпълнят препоръките на Европейската комисия, дадени в рамките на Европейския семестър и да се приложи Директивата за трансгранично здравно обслужване".
През месец юни 2013 г., Андрей Ковачев бе домакин на конференция в Европейския парламент в Брюксел по проблемите на здравеопазването в Европа, посветена на неравенствата в достъпа до качествено здравеопазване в страните от ЕС. Хепатитът е едно от заболяванията, наред с рака, които в най-голяма степен са засегнати от разликите в качеството на профилактиката, диагностиката и лечението им в отделните страни-членки. Достъпът на пациентите до лечение на това коварно заболяване в новите страни-членки, и в България в частност, все още е затруднен.