
В днешния ден Великобритания е пред съдбоносен избор, от който зависи не само бъдещето на Обединеното кралство, а и на целия Европейскю съюз. Прогнозите за евентуалните последници референдума за излизане от общността се меняха на всеки час. Единственото сигурно е, че независимо как гласуват британците днес, на 24-и страната им ще продължава да бъде член на ЕС, просто защото излизането не може да се случи веднага. Оттук нататък започват въпросителните, тъй като последствията от Brexit зависят от условията на раздялата, които ще успеят да договорят Лондон и Брюксел. За да получим повече информация от сърцето на Европа потърсихме мнението на евродепутата от ЕНП Андрей Ковачев.
- Г-н Ковачев, какъв според вас ще бъде изходът от референдума във Великобритания?
- Последните проучвания от изминалата седмица сочат, че резултатите от референдума ще бъдат много близки, но Великобритания ще остане в Европейския съюз. Мнението ми е, че повечето британски граждани ще осъзнаят огромните рискове и негативни последици от евентуален ‘Brexit’. Има реална опасност страната да претърпи икономическа катастрофа, ако напусне най-големият и най-интегриран международен пазар - това ще доведе и до сериозна загуба на политическо влияние, както на регионално, така и на световно равнище. Затова смятам, че Великобритания ще вземе правилния избор, гласувайки „за“ оставане.
- Какъв е възможният сценарий при излизане на Великобритания от ЕС?
- При такъв сценарий, най-големият губещ ще бъде неминуемо Великобритания. Експертни анализи показват, че брутният вътрешен продукт на държавата може да падне между 5-9%, което ще бъде най-неприятният икономически шок от 2008 година насам. Очаква се и британският паунд да претърпи значителен спад, което ще разтърси допълнително вътрешния пазар. Външната икономика е също под огромна заплаха; в момента, най-големият международен партньор на Великобритания е именно Европейският съюз, заемайки над 50% от външната ѝ търговия. Евентуално излизане от ЕС ще означава неизбежни икономически бариери, поне в първите няколко години и всичко това ще доведе до тежка икономическа и геополитическа криза в страната. Не бива обаче да се пренебрегва фактът, че и Европейският съюз ще претърпи сериозен удар, което може да засили още повече евро-скептицизма у някои страни-членки. Но в крайна сметка смятам, че Съюзът е достатъчно единен и интегриран, за да успее бързо да се отърси от първоначалния шок и да си вземе важни геополитически поуки от евентуален “Brexit”. Какъвто и да е резултатът, при бъдещи кризи, трябва да мислим как да променяме Европа за да е по-близо до гражданите, а не да се отказваме от нея - Европа е решението, не проблемът.
- Ако Великобритания гласува „за“ оставане това ще стабилизира ли общността?
- Определено да! Това ще даде ясен знак на останалите членки, че Европа е най-силна, когато е обединена. При оставане на Великобритания в Европейския съюз ще бъдат избегнати множество икономически и политически сътресения и ще е много по-лесно да бъдат предприети ефективни реформи за допълнителна интеграция и разрастване на европейската общност. Има и друг аспект на този въпрос - Великобритания при евентуално оставане в общността въз основа на договореностите от февруари 2016 г., страната се задължава да не създава пречки пред тези страни-членки, които желаят по тясна интеграция.
- Oчаквате ли подобен референдум да се организира и в други държави по примера на Великобритания?
- Не мисля, че другите страни-членки ще прибегнат до подобни крайни политически мерки. Нека не забравяме, че Великобритания и Европейският съюз винаги са имали специални отношения и че не рядко тази страна се е оказвала ‚изключението‘ в европейските правила. Казвайки това, не трябва да се подценяват сегашните геополитически реалности и проблеми в съюза. Наблюдава се значително нарастване на евро-скептицизма през последните години, което е в резултат на съществуващата икономическа и бежанска криза. Затова съм на мнение, че независимо от изхода на британския референдум, Европейският съюз трябва да предприеме реформи за да запази единността и духа на своята общност.