
Пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург приюти днес вълнуващ дебат за върховенството на закона и свободата в България
Ръкодителят на българската делегация в Групата на ЕНП Андрей Ковачев посочи дебата като безпредметен и цитира становището на ЕК, че поводът си е вътрешна работа на България. "Загубил всички избори в последните 6 години, лидерът на БСП и ПЕС, и ДПС явно са тръгнали на бой последен без скрупули и задръжки, и не се колебаят да дискредитират и дестабилизират страната си, сеейки омраза срещу правителството, и лично срещу премиера. Говори се за липса на свобода на медиите, а вследствие на т.н."тотална цензура", представители на опозицията буквално са залели ефир, екран, печат и интернет. Спрямо ДПС д-р Ковачев посочи, че именно те изолират и плашат българските етнически турци, за да бъдат техен вечен електорат. Андрей Ковачев призова колегите си от българската опозиция да не гледат само изборите, а и между тях и да работят така, че да осигурят достойно, сигурно и с висок жизнен стандарт настояще и бъдеще на нашите граждани.
По думите на Моника Панайотова (ЕНП/ГЕРБ), "мобилизирането на електорат с компромати, антикампании и атаки показва само едно- липсата на аргументи и визия за адекватни алтернативни, а не популистки предложения за развитието на страната." Според нея критиките срещу ГЕРБ не са нищо друго освен неоснователни опасения на бившата тройна коалиция, че управляващите ще прилагат техните действия и методи, когато те бяха на власт. За пример тя даде нарушения по време на изборите през 2009, когато в ръководството на нито една избирателна комисия не беше допуснат представител на опозиционна партия. Г-жа Панайотова посочи, че спекулациите относно миналото на Бойко Борисов са сценарий, който се повтаря безрезултатно от 2005 година насам.
Владимир Уручев (ЕНП/ГЕРБ) посочи, че опозицията, побеждавана на всички избори през последните години се опитва от трибуната на ЕП да дискредитира управлението на страната и да нагнетява недоверие и объркване с предизборни цели. " Но истинският мотив е не застрашените свобода и демокрация в България, а прекратеният от сегашното управление финансов ресурс от сивата икономика и далаверите, които дълги години обслужваха партийните им централи. Атаките им стават на фона на нови и нови доказателства за драстични нарушения по време на тяхното управление, нанесли милионни щети на българската държава", заяви г-н Уручев. Той спомена за последните разкрития от разсекретени документи в Народното събрание, говорещи са тайни сделки за ядрено гориво на Станишев и Овчаров с Русия без никакви обществени поръчки и заобикалящи европейските изисквания. Но както подчерта Владимир Уручев, "българският гражданин не може вече да бъде излъган толкова лесно". Това той го доказа на референдума за ядрената енергия, на който провали замислите на червената партийна централа.
За Мария Габриел (ЕНП/ГЕРБ) този вътрешен дебат, прехвърлен извън пределите на страната ни, се превръща в истинска антибългарска кампания, която не носи полза нито за гражданите, нито за страната. Кой има полза от дестабилизацията й? Г-жа Габриел остави да говорят числата - 180 показни убийства от 93 до 2008 - за сравнение- само едно показно убийство по време на сегашното управление. През 2012 - най- ниско ниво на автомобилните кражби, на грабежите, на регистрираните умишлени убийства. Няма ги вече знаковите фигури, осъществяващи престъпна дейност под чадъра на политическите партии. Тя запозна неколцината евродепутати в залата с мащабните успехи на МВР, като разбиването на такива знакови престъпни групи като Наглите, Килърите, Октопод, Крокодилите, Защитените, Кокаиновите крале, Картел и многобройните операции срещу наркотрафиканти, оценени високо от ЕС и Европол. Мария Габриел изтъкна факта, че България за първи път в своята история има изборен кодекс и призова да не се принася диалога на европейско ниво, преди да се е случил
на национално.
Преслав Борисов (ЕНП/ГЕРБ) нарече срамно и позорно решението на нашата опозиция да представи България в такъв негативен аспект в Европарламента. Той припомни за спрените фондове и замразени проекти по време на тройната коалиция за разлика от сега, когато всичко се развива планомерно.
Веднага след опита за атентат срещу Доган председателят на Групата на ЕНП Жозеф Дол заяви, че осъжда подобни криминални деяния и че "Групата на ЕНП ще следи отблизо развитието на разследването и няма да позволи България да бъде дискредитирана с предизборна цел от страна на опозицията пред евроатлантическите й партньори", подчерта Жозеф Дол. В подкрепа на тази позиция изказвания днес направиха германските евродепутати Вебер и Галер , французойката Вероник Матьо и испанският им колега Диаз де Мера. Според Вебер българското правителство демонстрира политическа воля и работи много амбициозно. Той призова евродепутатите да говорят по истинския дневен ред на Европа, а не да се занимават с вътрешните работи на България. Г-жа Матьо, координатор в специалната комисия за борба с корупцията, организираната престъпност и прането на пари е категорична, че неуспял атентат с газов пистолет не може да бъде тема за европейски дебат. "Аз нямам притеснения за демокрацията и свободите в България", подчерта тя. Диаз де Мера има достатъчно доказателства за ангажимента на Бойко Борисов в борбата срещу организираната престъпност. Той посочи, че всички европейски партьори и Интерпол оценяват високо усилията на българския кабинет.
Пленарната зала в Страсбург беше огласена и от патетичните изказвания, обвинения, реплики и призиви на наши и чужди евродепутати от Групите на либералите, социалистите и зелените.
В този абсурден дебат, който е българският принос в европейския парламентаризъм, едва ли може да се говори за победител. Но със сигурност има един голям губещ - имиджа на България. Името й е било охулвано от кого ли не. Днес то беше поругано публично от свои, родни политици, за които границите на страната ни са тесни за техните амбиции и интереси.
За допълнителна информация:
Статул Карабашев, ЕНП пресслужба, тeл: +32-2-28-44786, +33-3-881-64260
Информация до редактора:
Групата на ЕНП е най-голямата политическа група в Европейския парламент с 270 депутати.