
В Европейския Парламент в Брюксел днес се проведе публично изслушване на тема "Стратегия на ЕС за Черно море" с участието на евродепутати, представители на Европейската комисия, учени и експерти.
Изслушването беше организирано от Комисията по външна политика на ЕП (АФЕТ) и иницииирано от Андрей Ковачев, председател на Българската делегация в Групата на ЕНП(ГЕРБ) и член на АФЕТ, както и от румънския му колега Траян Унгуреану, който е избран за докладчик по темата.
Огнян Минчев - директор на Института за регионални и международни изследвания и основен лектор във форума, изтъкна стратегическото значение на Черноморския регион, най- вече по отношение на сигурността и енергийните доставки на ЕС. По думите му, членството на България и Румъния в Евросъюза превърна региона на Черно море в интегрална част от ЕС и е крайно време тригодишната синергия за този регион да се превърне в стратегия.
Предизвикателствата там са много, свързани с тлеещите междуетнически и религиозни конфликти, с тревожните тенденции за хегемония от страна на Руската федерация и Турция, с регионалните кризи и военните натрупвания. Българският политолог изтъкна още сериозните проблеми с морската сигурност и трансграничната престъпност. Всичко това изисква спешната необходимост от много по- голям ангажимент от страна на ЕС. Огнян Минчев е категоричен, че политическият гръбнак за нормализиране на ситуацията в Черноморския регион трябва да бъде укрепването на отношенията с Русия. Брюксел трябва да положи усилия не само за сближаване, но за дългосрочно сътрудничество с Москва.
За Лаура Делкур от Института за международни отношения и стратегии, е много важно, ЕС да подкрепи с всички средства демократичните и икономическите реформи, билатералните отношения и гражданските общества там с оглед осигуряването на стабилност в региона.
"Синергията е необходима, но тя трябва да бъде финансово обезпечена и разходите да бъдат правени ефикасно.
В Източна Европа нерядко се натъкваме на проблеми в усвояването на наличните средства", посочи в изказването си д-р Андрей Ковачев. Той си позволи критиката, че " ние добре говорим , привеждаме реторични аргументи, но твърде често нищо не става на практика". Българският евродепутат изтъкна колко важно и необходимо е трансграничното сътрудничество в региона.
"В региона има твърде много замразени конфликти и ЕС би трябвало да играе много по- активна роля. Тя трябва да се възползва от новата си външна служба и от клаузите на Лисабонския договор така, че да бъде не само донор, но и активен участник в урегулирането на конфликти."
Д-р Ковачев призова колегите си от ЕП да помислят, как ЕС да ангажира всички заинтересовани страни в региона, без да намали своето влияние там.
Публичното изслушване беше част от подготовката на доклад, който ще бъде представен в пленарна зала до края на годината. От своя страна Андрей Ковачев е избран за докладчик на ЕНП по становището "Стратегията на ЕС за Черно море" в Комисията по регионално развитие.