Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните на Европейския парламент (ЕП) гласува свое становище за общия бюджет на ЕС за 2016 г. в рамките на ежегодната процедура по определянето на сумата и разпределението на годишните разходи на ЕС за следващата финансова година. Бюджетната комисия на ЕП ще вземе предвид становищата на отделните парламентарни комисии при подготовката на официалната позиция на Парламента за преговори със Съвета, който представлява страните-членки на ЕС.
По предложение българския евродепутат от ЕНП/ГЕРБ д-р Андрей Ковачев и останалите съпредседатели на Групата за достъп до качествено здравеопазване, чието учредяване той инициира в началото на тази година, като част от становището на ресорната комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните бе одобрен пилотен проект за измерване на достъпа до качествено здравеопазване и здравните неравенства в ЕС. Предложението бе изготвено в тясно сътрудничество с "Партньорството на европейско ниво за достъп до качествено здравеопазване" (Patient Access Partnership), чрез което на европейско ниво са представени и български организации на пациентите и медицинската общност. Пилотните проекти са важен инструмент за формулирането на политически приоритети и въвеждането на нови инициативи, които могат да прераснат в постоянни програми на ЕС със собствена бюджетна линия.
Основната цел на пилотния проект е да създаде набор от мерки за обективно измерване на достъпа на пациентите до здравно обслужване на базата на адекватна, точна, надеждна и навременна информация. Това би позволило разработването на политики и програми на европейско, национално и регионално равнище за намаляване на неравенството в здравеопазването.
"Универсалният достъп до качествено здравеопазване е общ принцип, залегнал в системите на здравеопазване на всички държави от ЕС, но на практика продължават да съществуват явни различия по отношение на достъпността до качествена диагностика, лечение и профилактика. Този проект може да спомогне за преодоляването на тази пропаст, не чрез увеличаването на бюрократичната тежест, свързан със събирането на ненужни данни, а чрез създаването на необходимата за вземане на решения основа от познания. В момента огромен обществен ресурс се изразходва без да е ясно дали това допринася за преодоляването на проблема със здравните неравенства.", заяви след гласуването Ковачев.