„Ние не говорим за банален исторически спор със Северна Македония, говорим за потъпкването на основни човешки права, които трябва да са водещи във всяка страна в Европейския съюз. И особено за страните-кандидатки, които искат да станат пълноправни членове на съюза. Става въпрос за реален проблем, с реални хора, не за някаква националистическа позция на България, както се опитват да го изкарат някои.
Става въпрос за хора, които са уплашени, които ги е страх да изпратят децата си на училище, които имат проблем с кариерното развитие. Няма нито един открит българин, гражданин на РСМ, който да заема важен обществен пост. Особено тежко е за децата, които биват назовавани в училище с доста неприятни епитети като предатели, фашисти, окупатори..."
Според него имаме системен проблем.
„Не са отделни криминални прояви или пък пречка да са имената на клубовете. Това са техни клубове, не са на българската държава, не ги е измислял някой в София. На място са решили така. И особено за клуба в Битоля – там нямаше никакъв проблем. Той възникна чак, когато българска делегация отиде там. Буквално на следващия ден започна негативна кампания, която доведе до безпрецедентна и светкавична промяна в законодателството. И направиха така, че тези имена да са свързани с фашизма. Смятам това за абсолютен парадокс, защото няма проблем да има комунистически имена.
Тук и ние сме укорими, защото имаме много обекти, кръстени на предател като Георги Димитров. Разбирам сантимента на бивши комунисти, които са се клели в тази идеология и е им трудно да го предодолеят. Така е и от другата страна, където години наред ние за тях сме фашисти. И смятат, че тяхната държава им е дадена от Тито, основната доктрина е антифашизма и основен враг е България.
Не знам дали си даваме сметка, че това възпрепятсва изключително много нашите взаимоотношения“, каза Ковачев.
Имаше един смел акт през 2017 г., когато беше подписано споразумението от Борисов и Заев. Всички бяхме в еуфория, включително и аз – ето, ние сме братя, ще се разберем, ще преодолеем различията. Изведнъж всичко спря, а сега даже виждаме как Мицкоски иска с тази тема да спечели изборите. Това е много тъжно. Но това ще минира и пътя на РСМ към ЕС. Тази тема би трябвало да ни обединява, имаме обща история, както е записано и в договора през 2017 г. Сега хората имат право на самоопределение, ако се смятат за етнически македонци – това е тяхно човешко право. И България няма право да казва не. В същото време обаче и те нямат право да променят самоидентификацията на тези, които са починали или днес се самоопределят като българи. Не трябва да бъдат дискриминирани! Това е, което искаме! А не фантастичните истории, които те разпространяват в Европа и САЩ, че ние не искаме да признаваме тяхната идентичност или техния език“, допълни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП.
Защо е опасно да кажеш в Северна Македония, че Гоце Делчев е българин, как реагира българската държава на македонската пропаганда в Европа и САЩ, какви проблеми има с изваждането на документи, трябва ли и кога да се отнема вече дадено българско гражданство – вижте във видеото цялото интервю за SafeNews с българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП д-р Андрей Ковачев, който следи отблизо процесите както у нас и в Северна Македония, така и в ЕС.