
Икономическият и финансов дебат е ключов за сесията на Европейския парламент! Това е мнението на евродепутата от Европейската народна партия Андрей Ковачев, който е член на Комисията по външни работи в ЕП.
Темата не се променя. Тя е как да направим ефективна и конкурентоспособна европейската икономика, точно заради предизвикателствата, които са пред нас с новата администрация в САЩ - как да бъдем по-бързи, по-гъвкави, по-малко бюрокрация, по-малко администрация, да подпомагаме малкия и среден бизнес, иновациите, изкуствен интелект. Най-големият въпрос е как - с какви национални и на европейско ниво законодателни актове. С този пакет от законодателни актове - с един акт да можеш да опростиш множество, 20-30 регулации, да намалиш докладването, което индустрията е задължена да прави, което отнема изключително много време, отнема от конкурентоспособността на ЕС.
Урсула фон дер Лайен обеща намаляване на административната тежест. Имаме какво да наваксаме. Въобще не сме в завидно състояние. Трябва да работим на 2 нива - както на европейско ниво с опростяването на всички тези процедури, с намаляване на докладването, което е задължително, но и във всяка страна-член - същото това законодателство за намаляване на администрацията и бюрокрацията трябва да бъде прието и от националните парламенти, паралелно с приемането на европейско ниво. Ако не вървят двете паралелно, няма да успеем да подобрим инвестиционния климат. При нас е много важно инвестиционният климат в България да бъде драстично подобрен с ясна и стабилна перспектива.
От началото на войната в Украйна огромното мнозинство в ЕП смята за морална и законна подкрепата за Украйна, която е нападната против международното право, изтъкна Андрей Ковачев. Той напомни Будапещенския меморандум, според който три страни са гаранти за териториалната цялост и суверенитета на Украйна в замяна на изпращането на ядрените бойни глави, които бяха в Украйна, в Руската федерация - това са САЩ, Великобритания и Руската федерация.
В момента се водят интензивни разговори за избягване на отиването към търговска война със САЩ. В интерес и на двете страни - и на САЩ, и на ЕС, е да имаме добри отношения.