Новини 14.07.2015г.

Д-р Андрей Ковачев и Владимир Уручев отправиха писмено запитване към Европейската комисия по отношение на проектите за разширение на "Северен поток" и "Турски/Гръцки поток". В него те припомнят, че "през юни 2015 г., Газпром, заедно с OMV, Shell и E.ON, подписаха Меморандум за изграждане на две допълнителни разширения на газопровода "Северен поток" с капацитет от 55 милиарда кубически метра годишно, а по-рано, през януари 2015 г., "Газпром" обяви, че ще изгради проекта "Турски поток" (и разширението през Гърция - "Гръцки поток"), предвиждащ да транспортира руски газ през Турция с капацитет от 47 милиарда кубически метра годишно". Евродепутатите от ГЕРБ подчертават, че това се случва непосредствено след като българското правителство, спазвайки изискванията на европейското законодателство, обяви, че изграждане на проекта "Южен поток" и всички подобни енергийни проекти, може да се реализира само при стриктно спазване на Третия енергиен пакет.
В тази връзка Андрей Ковачев и Владимир Уручев настояват да разберат дали ЕК е била информирана относно намеренията за подписване на подобен меморандум от страна на съответните правителства и частни компании с руската компания " Газпром" и как тези нови проекти на Газпром ("Турски поток/Гръцки поток" и разширението на проекта "Северен поток" ) се вписват във визията на ЕК за енергийна сигурност в Европа . Българските евродепутати настояват да получат гаранции, че критериите и изискванията на ЕК към държавите - членки и страните кандидатки, през които преминава трасето на новите проекти (като Македония и Сърбия) ще бъдат същите, като тези които бяха приложени спрямо България при изграждането на "Южен поток". Само така може да сме сигурни, че енергийната сигурност на европейските граждани и компании ще бъде защитена и определени държави няма да поставят националните си интереси, над европейската солидарност и декларираната в Рамковата стратегия за Енергиен съюз, приоритетна цел за диверсифициране на енергийните доставки, допълват Андрей Ковачев и Владимир Уручев.
Въпросите са зададени по процедурата за бърз отговор и се очаква до две седмици Европейската комисия да излезе с позиция.
Въпросите са зададени по процедурата за бърз отговор и се очаква до две седмици Европейската комисия да излезе с позиция.