Андрей Ковачев е ръководител на Българската делегация в Групата на ЕНП (ГЕРБ) В Европейския парламент. Член е на Комисията по външни работи и на подкомисията по сигурност и отбрана, заместник-член на Комисията по регионално развитие. Член е на Делегацията за връзки със САЩ и заместник-член на Делегацията за връзки със страните от Югоизточна Азия и Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Председател на Съюза на европейските федералисти в България и заместник-председател на UEF от март 2010.
Андрей Ковачев е доктор на природните науки, завършил е Университет на Саарланд /Германия/.
От новия мандат на Европейския парламент Андрей Ковачев бе първият евродепутат, който откри свой офис в Бургас, а от 2009 до сега той е чест гост в морския ни град.
- Г-н Ковачев, какви мерки трябва де се предприемат, чрез лостовете на ЕП за справянето с безработицата и то най-вече при младите хора?
- Проблемът с безработицата е една от основните теми, които стои в момента пред цяла Европа. За преодоляването на този проблем е необходимо придържането към две общоевропейски политики, а именно финансова политика плюс икономически растеж. Младежката безработица е най-болезнена в страните от Южна Европа. Конкретно за България проблем е и фактът, че младите хора не можейки да си намерят работа, напускат страната и търсят реализация извън граница. За целта в България стартира програмата "Първа работа", от която ще могат да се възползват 22 хиляди младежи на възраст между 21 и 29 години.
Със 77 млн. лв., отпуснати от оперативната програма на ЕС "Развитие на човешките ресурси" и от бюджета на страната, ще се даде възможност на младите хора да започнат работа чрез стажове в държавната администрация и в бизнеса. За пример мога да дам факта, че при мен всеки месец стажуват по двама млади българи.
- Какво трябва да предприемат ЕП и, в частност, различните страни членки за справянето с икономическата криза според Вас?
- Основната цел за излизане от кризата е обединена Европа да си възвърне икономиката и конкурентността. Това може да стане чрез инвестиции в иновации и образование. Както беше заложено още в Лисабонската стратегия - заделянето на 3 % от БВП за научноизследователска и развойна дейност. Сега отново подобни цели са заложени и в стратегията “Европа 2020".
За да бъдат преодолени проблемите, а именно: недалновидната политика и дефицита в еврозоната, сега говорим за фискален съюз, за банков съюз, за общоевропейски банков надзор. Необходими са и санкции. Но най-важно е възстановяването на доверието, и то не само на пазарите, но и на самите граждани.
Смятам, че нашата съдба и бъдеще е в единен, обединен Европейски съюз.
- Във ваше изказване Вие твърдите, че България е сред 12-те страни от ЕС, посочили в стратегиите си финансиране за ромско включване от европейски или национални източници с конкретни суми по политики и проекти. За страната ни ромският въпрос е един от т.н. "болни въпроси". Как виждате на практика реализацията на ромското интегриране в бургаския край?
- За да има ромска интеграция, трябва да има желание и от двете страни. Ако едната страна не участва, това няма как да се случи, независимо от стратегиите. Да вземем за пример спряното поради протеста на граждани изграждане на блок за социално слаби семейства в бургаския комплекс "Меден рудник". Ние живеем с тези хора и трябва да намерим работещите проекти, които да имат одобрение и от двете страни. Много е лошо да чакаме от Брюксел да разреши проблема. Решението е възможно само с добра координация между трите власти - местна, държавна и европейска.
- Каква според Вас е логистичната роля на Бургас като външна граница на ЕС и водеща точка от международните транспортни коридори?
- Бургас е не само граница на България и ЕС, но и врата на страната и на съюза към Изток. За да бъде пълноценна ролята му като логистичен център, трябва да бъде реализиран транспортен коридор номер 8 и откриването на морски пътнически терминал. Не е нормално един морски град да няма достъпно пристанище. Отварянето на града към пристанището е една много важна необходимост. Във всички градове морската гара е една от основните атракции. Това цели и проектът "Супер Бургас". Бургас е един от най-бързо развиващите се градове и се надявам и за напред да продължи така.
15.06.2012 г.
в. Бургас днес и утре | 17.06.2012 | 00:00 | Стр. 4