Д-р Андрей Ковачев, председател на българската делегация в групата на ЕНП (ГЕРБ)
Евродепутатите във Външната комисия на Европейския парламент одобриха вчера изменението, внесено от д-р Андрей Ковачев към нейното становище относно институционалните аспекти на създаването на Европейската служба за външна дейност. В него той предлага постепенното й изграждане с цел равнопоставено участие на държавите членки, както и специална клауза за ревизия. Текстът на българския евродепутат е част от становището на Външната комисия към основния доклад на Елмар Брок в Конституционната комисия, който ще бъде дебатиран утре и гласуван в четвъртък в пленарна зала.
Новата дипломатическа служба, наречена Европейска служба за външна дейност (ЕСВД) ще подпомага дейността на Върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и ще бъде съставена от представители на Комисията, Съвета и националните дипломатически служби на страните членки. Съветът ще вземе решение как да бъде организирана службата на базата на предложенията на Върховния представител, който ще бъде и заместник-председател на Европейската комисия.
Председателят на българската делегация в Групата на ЕНП коментира: "За нашите национални интереси като държава членка е важно да се попълни полагащата ни се квота от експерти в бъдещата служба след влизането в сила на Лисабонския договор. Факт е, че България както и редица други новоприети държави членки имат недостатъчно представителство в секретариата на Съвета и Дирекцията за външни отношения на Европейската комисия.
"С утрешния дебат в Страсбург ние искаме държавите членки да вземат под внимание становището на Европейския парламент преди тяхното окончателно решение по време на Съвета на 29 и 30 октомври за съставяне на службата."