Дебат за политическата ситуация в България се провежда в Европарламента в Страсбург. Той беше включен извънредно в дневния ред на сесията, след предложение на Европейската народна партия и с подкрепата на "Зелените". Обсъждането е предизвикано от напрежението, всекидневните протести и исканията за оставка на правителството. Европейската левица и десница имат различен поглед към събитията.
Част от засегнатите теми беше подкрепата, която - според ЕНП - социалистите в България получават от "Атака". ЕНП твърди, че в България се нарушават човешките права, а правителството работи с подкрепата на "Атака", която от ЕНП определят като ултранационалистическа, ксенофобска и антиевропейска.
Социалистите отричат, че тази партия ги подкрепя и твърдят, че от 2009 до 2011 година ГЕРБ са имали подкрепата на "Атака".
"Комисията разглежда с известна степен на загриженост събитията в България. имам предвид прибързаното назначаване на шеф на ДАНС. Комисията отбелязва и приветства оттеглянето от парламента на спорното назначение. В този контекст Комисията подчертава, че в бъдеще процесът на назначаване на стратегически постове трябва да е бъде открит, прозрачен и основан на заслугите на кандидатите. Текущите политически събития и протестите в България рисуват ясна картина и показват нуждата от реформи в страната", заяви Вивиан Рединг, подчерта заместник-председател на ЕК, еврокомисар по правосъдие.
"Очевидно г-н Свобода е казал, че социалистите трябва да преглътнат горчивото хапче на крайнодесните. Какво беше горчивото хапче? Какво беше предложено на крайнодесните? Пари ли им бяха обещани, работа ли, руско влияние ли? Какво се случи в България? Десетки хиляди души излязоха по улиците, за да протестират срещу случващото се в България. Това е ясен пример за липса на демокрация, за липса на върховенство на закона и се надявам социалистите да се усетят", заяви Манфред Вебер, заместник-председател на групата на ЕНП в ЕП.
"Откога регистрацията за присъствие в парламента се смята за политически акт на подкрепа, защото досега „Атака" не е гласувала за нас, за разлика от двете години, когато вашата партия ГЕРБ управляваше и те подкрепиха и правителството и гласуваха за всички закони. Вие, можете ли да правите разлика между едното и другото, защото би трябвало да работим заедно. Ние сме работили в Албания, Македония заедно да убеждаваме социалистите да се върнат в парламента. ГЕРБ вече не е един месец в този парламент. Отговорете ми можем ли да работим съвместно, защото ние се нуждаем от опозиция", заяви Евгени Кирилов, депутат в ЕП от КБ.
„Недейте да говорите от името на народа. Народът в България за щастие вас не ви иска и не са гласували, за да има правителство на БСП с ДПС, което се поддържа чрез парламентарното поведение на партия „Атака". Отговорете дали без парламентарното поведение на „Атака" би имало правителство на Орешарски", заяви Андрей Ковачев, депутат от ЕНП/ГЕРБ.
Дебатът е без последствия, т.е. няма да доведе до резолюция. Ситуацията в България вероятно ще бъде обсъждана от комисията по граждански права на Европейския парламент следващата седмица. Вивиан Рединг каза, че Комисията ще продължи да наблюдава събитията в България и ако има нарушения на европейското право ще се намеси.
Дебатът може да бъде гледан на сайта на Европейския парламент.
Автор: Владислав Велев - кореспондент на БНТ в Брюксел