
Националистическите парти си играят със страховете на хората за техните социални придобивки, за сигурността им, с тревогите, породени от имигрантската и бежанската вълна. Това коментира българският евродепутат Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ) при посещението си във Варна и Шумен. Изборите за Европейски парламент, които в България ще се проведат на 25 май догодина, бяха сред акцентите в разговорите му. На срещите с представители на местната власт, с журналисти, с членове и симпатизанти на ГЕРБ Ковачев прогнозира сблъсък между националистите - популисти и умерените проевропейски партии на предстоящите избори.
На пресконференция в Шумен той квалифицира отношението на ЕК към проекта „Южен поток” като голям шамар за българското правителство, което не е съгласувало действията си с евроинституциите. Към настоящия момент не се знае дори транзитната такса на „Южен поток”, припомни евродепутатът и призова управляващите да обяснят на хората какво точно се случва с проека, вместо да се оправдават с търговската тайна.
Ковачев благодари на младежите от Шумен за тяхната инициатива да бъде открит информационен офис в областния град. Така те ще могат да осъществяват директна връзка с евродепутата по електронен път или чрез видеоконферентна връзка, за да споделят информация, идеи и полезен опит. В срещата с активисти на ГЕРБ се включиха и членове на МГЕРБ-Търговище.
Във Варна Андрей Ковачев се срещна с общинските съветници от групата на ГЕРБ и ръководителите на общинските и районните структури на партията в областта, като основна тема бяха Еврофондовете през новия програмен период
„В началото на годината очаквахме, че новите оперативни програми ще заработят през март. Това беше нашата реалистична прогноза, като най-лошият вариант допускаше неусвояване в размер на около 50 млн. евро. Картината вече е напълно различна. На този етап е ясно, че неусвоени, за съжаление, ще останат към 150-200 млн. евро”, разясни Ковачев.
По думите му т.нар. Споразумение за партньорство с Европейската комисия едва ли ще бъде факт преди септември-октомври. „Това означава, че 2014 година ще бъде нулева”, прогнозира българският евродепутат. Според него забавянето от последните месеци няма как да бъде наваксано. Повод за тревога дава и грешната база, въз основа на която настоящото правителство изчислява 647 млн. евро по-малко от реално предвидената за страната ни рамка.
Като сериозен проблем Ковачев отчете и липсата на ясни приоритети. „Засега българското правителство разхвърля фокуса, вместо да се насочи към конкретни сфери, където трябва да наваксва като околна среда, регионално развитие, транспорт. Липса на фокус се констатира и по отношение на новата програма „Наука”, изтъкна евродепутатът. Той коментира, че правителството има проблеми и при установяването на контакти с европейските институции. Доказателство за това според Ковачев е спряната програма „Околна среда”. По думите му сега държавата е длъжна да финансира реализацията на проекти като пречиствателната станция във Варна, надявайки се, че Брюксел ще „размрази” програмата.
„Настоящото българско правителство не се ползва с доверието на Европа, а също и на голяма част от българското общество”, категоричен бе евродепутатът. По думите му сред причините за това са „странните назначения и промените в сектор "Сигурност", протестите и политическата криза, които показаха, че от страна на управляващите няма чуваемост за исканията за предсрочни парламентарни избори”.
Относно обществените нагласи към бежанците Ковачев коментира, че „Солидарността е двупосочна улица”, На въпрос за позицията на Великобритания спрямо работниците от България и Румъния, той отговори, че пазарът на труда на Острова може да бъде затворен само, ако страната излезе от ЕС.
Ковачев информира, че на 6 март ще се състои конгрес на ЕНП в Дъблин, където ще се вземе решение относно кандидатурата на партията за председател на ЕК. "След конгреса в Дъблин ще бъде финализирана и нашата листа", допълни евродепутат.
Той съобщи, че новата предизборна кампания няма да бъде затворена на национално ниво. В отговор на традиционно ниската избирателна активност на евровота се планира ключовите фигури в ЕНП да посетят страните членки, за да представят лично посланията на партията. Запитан за възможността у нас да се въведе задължително гласуване, Ковачев твърдо подкрепи идеята. Според него така ще се пресече ефекта от корпоративния вот и „дисциплинирания електорат”. „Вместо санкции за негласуващите обаче, по-добре да се предвидят стимули за гласуващите”, предложи той и допусна, че хората, участвали в изборите, биха могли например да се ползват със символични данъчни облекчения.
По-късно евродепутатът запозна председатели на студенстки съвети от варненските университети с основните акценти на своята работа. Той подчерта, че ще разчита на активността на младите българи в предстоящите евроизбори през май. „Мирът на Стария контитент не е даденост, за него трябва да се работи и аз съм убеден, че нашето бъдеще е в една Европейска федерация. В глобален план жителите на Европа към 2050 г. ще бъдат 5% от населението на света, затова трябва да останем заедно, като гарантираме нашата конкурентоспособност чрез инвестиции във високи технологии и европейско гражданско образование”, подчерта Ковачев.
„Варна заслужава!”, така Андрей Ковачев коментира кандидатурата на града за европейска младежка и културна столица. Според него „това ще мотивира местната администрация да инвестира повече в младежки и културни политики”.
„След избора на нов Европарламент и изясняване на новите условия за следващото издание за Европейска младежка столица ще направим две представяния на Варна пред европейските институции”, обеща Андрей Ковачев, броени часове след като кметът Иван Портних обяви, че морската столица отново ще се включи в престижното състезание.
В рамките на посещението си във Варна евродепутатът бе подробно запознат и с работата на Общинската младежка доброволческа служба, която е активна структура от 2007 г. насам. „Внесеният проектозакон за доброволчеството поставя само ограничения”, изтъкнаха представителите на общинската администрацията. Ковачев призова участниците в срещата да направят своите предложения за промени в публикувания вече проектозакон за доброволчеството, за да могат чрез него те да стигнат до колегите му в българския парламент.