Настоящото българско правителство не се ползва с доверието на Европа, категоричен бе евродепутатът Андрей Ковачев (ЕНП/ГЕРБ). Това той коментира във Варна на среща с общинските съветници от групата на ГЕРБ в местния парламент. В дискусията се включиха и ръководители на общинските и районните структури на партията.
„В началото на годината в качеството си на министър по управление на еврофондовете Томислав Дончев обяви, че очакваме новите оперативни програми да заработят през март. Това беше нашата реалистична прогноза, като най-лошият вариант допускаше неусвояване в размер на около 50 млн. евро. Картината вече е напълно различна. На този етап е ясно, че неусвоени, за съжаление, ще останат към 150 – 200 млн. евро”, разясни Ковачев. По думите му т.нар. Споразумение за партньорство с Европейската комисия едва ли ще бъде факт преди септември-октомври. „Това означава, че 2014 година ще бъде нулева”, прогнозира българският евродепутат. Според него забавянето от последните месеци няма как да бъде наваксано, а ЕК приема с притеснение странните действия на настоящото правителство, в това число и направените на грешна база изчисления. „На практика управляващите изчисляват 647 млн. евро по-малко от реално предвидената за страната ни рамка”, уточни Андрей Ковачев. Той отчете като сериозен проблем и липсата на конкретни приоритети. „Засега българското правителство разхвърля фокуса, вместо да се насочи към конкретни сфери, където трябва да наваксва като околна среда, регионално развитие, транспорт. Липса на фокус се констатира и по отношение на новата програма „Наука”, изтъкна евродепутатът. Той коментира, че правителството има проблеми и при установяването на контакти с европейските институции. Като доказателство за липсата на доверие към новата тройна коалиция Ковачев посочи спряната програма „Околна среда”. По думите му сега държавата е длъжна да финансира реализацията на проекти като пречиствателната станция във Варна, надявайки се, че Брюксел ще „размрази” програмата. Като фактори за липсата на доверие Андрей Ковачев посочи още „странните назначения и промените в сектор "Сигурност", протестите и политическата криза, които доказаха, че от страна на българското правителство няма чуваемост за исканията за предсрочни парламентарни избори”.
Евродепутатът обсъди със съветниците и предстоящите на 25 май догодина евроизбори. Той информира, че на 6 март ще се състои конгрес на ЕНП в Дъблин, където ще се вземе решение относно кандидатурата на партията за председател на ЕК. Едва след това ще започне процеса на формиране на изборните листи, допълни Андрей Ковачев. Той съобщи, че новата предизборна кампания няма да бъде затворена на национално ниво. Планира се ключовите фигури в ЕНП да обиколят страните членки, за да представят лично посланията на партията. Запитан за възможността у нас да се въведе задължително гласуване, Ковачев твърдо подкрепи идеята. Според него така ще се пресече ефекта от корпоративния вот и „дисциплинирания електорат”. „Вместо санкции за негласуващите обаче, по-добре да се предвидят стимули за гласуващите”, предложи Ковачев и допусна, че хората, участвали във вота, биха могли например да се ползват със символични данъчни облекчения.
По повод националистическите партии, които набират скорост, той подчерта, че те манипулативно и популистки си играят със страховете на хората. Солидарността е двупосочна улица, коментира евродепутатът, визирайки негативните нагласи към бежанците. На въпрос за позицията на Великобритания спрямо работниците от България и Румъния, евродепутатът отговори, че пазарът на труда на Острова може да бъде затворен само, ако страната излезе от ЕС.