
Г-н Ковачев, оповестеният от Комисията по досиетата списък с имената на посланици, които са сътрудничели на бившата ДС и военното разузнаване, предизвика истинска буря в София. Как изглежда случващото се от Брюксел?
Да, разбира се при мен също е изключително неприятно и странно това, което разбираме. Наистина не сме очаквали, че една голяма част от хората, които са работили във външната политика на Народна република България и след промените остават да работят там, са свързани с репресивния апарат на комунистическата Държавна сигурност. Процентът от 45 е неочаквано голям и това навежда на много неприятни мисли.
Не смятате ли, че огласяването на този списък е грешка, тъй като поставя страната ни в изключително неприятно положение от външнополитическа гледна точка?
Категорично не. Не приемам тези манипулации и чисти лъжи от страна на левицата за това как те самите погрешно са приели този закон, защото той се прие с гласовете на БСП в предишното Народно събрание, защото по този начин злепоставяме България. Разбира се, всяка демократична държава има разузнавателна служба и нейните служители участват в дипломацията на съответната страна и работят в неин интерес. Но тук става въпрос за комунистическата Държавна сигурност на една диктатура и нейната подвластност на друга държава, на КГБ и на СССР.
Какви са реакциите на колегите ви в Европейския парламент? Предполагам, че сте обсъждали темата.
Да, разбира се, в кулоарите на Парламента, в неформални разговори с колеги от другите страни се обсъжда темата. Има учудване, защото все пак са минали 21 години след промените. Много от другите централноевропейски държави отдавна през 90-те години са решили този въпрос и са дали възможност едно младо ново поколение дипломати, което не е обременено от зависимости от предишния режим, да поеме отговорността за съдбата, за бъдещето на собствената държава. За съжаление, ние не сме си свършили работата. Срамът трябва да падне върху левите и десните партии, които са били на власт през последните 20 години, че не са успели да свършат тази работа.
Преди време, говорейки за Европейската дипломатическа служба, вие казахте, че България трябва да предложи млади, енергични, проевропейски настроени хора, отърсени от старата мъгла на комунистическото агентурно минало. Не се ли оказва, че май нямаме такива?
Какво очакваме, след като промените през 1989 г. станаха от горе надолу, станаха с една част от номенклатурата на БКП заедно с помощта и инструментариума на Държавна сигурност и благословията на КГБ. Тези хора трансформираха политическата си власт в икономическа. В никакъв случай те не са имали намерение да оставят на оставят на някакви други, необвързани млади, демократично мислещи хора да влизат в дебрите на външната политика. Разбира се, че те искаха да се бетонират. Последният приет Закон за дипломатическата служба също бетонира кадрите, които са от миналото.
Не се оказахме обаче сега в патова ситуация - правителството иска да отзове тези посланици, а президентът заяви, че това е лустрация, на която той се противопоставя?
Какво очаквате от някой, който също е агент на Държавна сигурност, да каже за колегите си? Естествено, че ще ги защити. Но за първи път има политическа воля за справяне с проблема и започване на чисто. С тези хора просто трябва да се разделим. Аз се надявам да това да стане по цивилизован, демократичен начин. Разбира се, че всеки отделен човек си има своите компетенции. Част от тях сигурно добре са работили за интересите на България. Въпросът е наистина принципен - те са били част от репресивния апарат на една комунистическа държава. Според мен те нямат място в Дипломатическата служба на демократична и европейска България. Не би трябвало те да бъдат лицето на съвременна България пред света. Дълбоко убеден съм, че 21 години след промените, такива хора не би трябвало да заемат ключови постове на всички нива в държавното управление, не само в Дипломатическата служба.
Перспективите са, че въпросът няма да бъде бързо и безболезнено решен. Няма ли да се окажем в дипломатическа изолация?
Очаквам, че самите хора, за които става въпрос, ще направят своя отговорен избор и ще вземат решение, което съответства на националния ни интерес. Надявам се, че ще покажат, че са готови да вземат това решение и да помогнат на България и да не ни злепоставят допълнително.
Т. е. смятате, че те сами ще пожелаят да се оттеглят?
Надявам се, защото това би бил един достоен акт, който да покаже, че осъзнават, че оставането им би било бреме за България.
http://www.vsekiden.com/83549