
В навечерието на Денят на Европа евродепутати и гости на Европейския
парламент в Брюксел бяха запознати с един от малко известните периоди на българската история. Чрез прожекцията на филма "Горяни" на режисьора
Атанас Киряков те разбраха подробности за движението срещу
установяването на комунистическия строй, което е смазано от властта.
Филмът разказва за движението на горяните - слабо организирана
многохилядна съпротива, бореща се срещу идването на власт на
комунистите. Наричали ги горяни, защото намирали укритие в горите.
Въпреки многото участници в движението и насилието, с което то е смазано, за горяните не се знае много. Когато започва да прави филма, режисьорът
Атанас Киряков е стъписан от липсата на исторически източници.
Атанас Киряков, режисьор:
- Фактите около този филм бяха една изненада. Когато открих преди няколко години архивните материали за движението на горяните и започнах да се занимавам с това беше едно откритие, въпреки че вече съм работил по тази тема. Пред 1990 направих две големи серии - филм, за лагерите в Белене и Ловеч, но за горянското движение всичко беше толкова скрито. Нямаше никакви следи. И сега, въпреки че е толкова късно, аз едвам намерих няколко души, живи, участници в това.
Евродепутатът Андрей Ковачев със собствени средства финансира разпространението на филма в библиотеки, училища и културни средища в България и чужбина.
Андрей Ковачев, депутат в Европейския парламент от ГЕРБ/ЕНП:
- За да не остане България бяло историческо петно, каквото е в момента, или да не бъде България сочена като най-верният сателит на Съветския съюз след Девети септември 1944. Ние сме имали също нещо подобно на Пражката пролет, на въстанието в Източен Берлин и на събитията в Будапеща.
Един от останалите живи участници в горянското движение - Тодор Цанев, всеки път отново преживява репресиите, когато гледа филма, но е сигурен, че от него има смисъл.
Тодор Цанев, бивш горянин:
- Аз съм участвал в горянското движение. Освен това участвах и в създаването на филма, така че много се радвам, че все пак се възпроизвежда нещо от някогашната борба. Това е една съвсем малка странничка, която се разлиства. И все пак, добре че я има.
Бившият председател на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг смята, че е важно да се знае историята на всяка страна, дори в нея да има неудобни моменти. Така ще можем да си научим урока как да не повтаряме лошото. Пьотеринг сравни комунизма и националсоциализма.
Ханс-Герт Пьотеринг, евродепутат, член на Групата за помирение на
европейската история: - И двете системи - националсоциализмът и тоталитарният комунизъм бяха ужасни идеологии. И Хитлер беше дявол, и Сталин беше дявол. Мисля, че трябва да кажем на младото поколение какво се е случвало в миналото. Смятам, че това трябва да бъде нашето послание за бъдещето, за 21 век - че ние вярваме в свободата, в мира, в законовия ред и в солидарността между народите на Европа.
Автор: Владислав Велев - кореспондент на БНТ в Брюксел