
- Г-н Ковачев, отново се разпали конфликт между България и Македония, който се засили от коментари и на двете страни. Вярно ли е обаче, че ще напишете негативна оценка в доклада си за членството на Македония в ЕС?
- Никога не съм казвал, че аз ще напиша негативен доклад. Това е неправилна интерпретация. Страните-кандидатки за членство в ЕС вървят по свой път и трябва да покрият съответните критерии за членство, както и да изпълняват препоръките на европейските институции. От самата страна зависи каква оценка ще получи. Всяка година ЕП приема резолюция за напредъка на съответната страна. В нея е отразено всичко, което се е случило предходната година, и се прави анализ доколко страната се е вслушала в препоръките от миналогодишната резолюция. Именно в тази резолюция са включени мои препоръки към Македония, както и препоръки на част от българските ми колеги евродепутати, които получиха подкрепата на Европейския парламент - за недискриминация на хората, които открито заявяват българска идентичност, както и за съвместното честване на общата ни история. Ако видим отново, че има такава дискриминация и няма желание за съвместно честване на общи исторически събития, ЕП отново ще изрази съжаление, че Македония не се е вслушала в препоръките му. Всъщност тук е тънкият момент - това не са наши препоръки, не са на Ковачев, Илчев или Кирилов, а на Европейския парламент. Затова всяка инсинуация би дала повод на Македония пак да каже - преди гръцките, а сега и българските евродепутати са виновни и искат да ни злепоставят. Но не е така. Вършете си работата, изпълнявайте препоръките на ЕС и ще станете част от европейското семейство! Ние не сме виновни с нищо, за да се търси вина в нас, защото едва ли не искаме да направим лош доклад за Македония. Македония трябва да изпълнява критериите и препоръките.
Текстът на резолюцията е много ясен - не трябва да се дискриминират хора, които открито заявяват българската си идентичност и произход.
- Е, но виждаме, че се случва обратното в Македония.
- Ако се случва, разбира се, че ще изразим съжаление, че Македония не изпълнява тези препоръки, които са отправени. Това ще го следим много внимателно, защото това са препоръки на ЕС. Ние не сме заинтересовани да има лош доклад за Македония или тя да бъде саботирана по пътя на еврочленството си. Казвал съм го много пъти, моите колеги също, че единственият път за преодоляване на раните от миналото е европейската интеграция.
Така че интерпретацията, че искаме лош доклад за Македония или че аз искам да го напиша, не е вярна.
- Всеки ден се коментират конфликти между двете държави и между гражданите им. Но кой според вас стои в основата на този проблем, който явно ескалира?
- За съжаление, концепцията, която Македония наследи и продължи да развива, е от Коминтерна - да се създаде една македонска нация, която не е свързана с България. Това е първоизточникът и комунистите имат един огромен грях спрямо Македония. Целта бе обезбългаряването на населението от двете страни на границата - и в България, и в бивша Югославия.
- И води до комични резултати като присвояването на Кирил и Методий, Гоце Делчев.
- Да, така е.
- Но българската държава реагира ли адекватно на всичко това? Преди броени дни стана ясно, че е заплашван председателя на Българския културен клуб в Скопие Лазар Младенов заради участието си в честванията на Илинден.
- Разбира се, че това са рефлекси от миналото и затова и казах, че съм разочарован от такива постъпки, защото съвместното честване в село Смилево е точно в европейски дух за съвместно почитане на общата ни история и общите ни герои. Трябва общата ни история да не ни дели, а да ни обединява.
Но видяхме, че от македонска страна явно все още съществува това, че всичко свързано с България е лошо и трябва да бъде заклеймено.
- Премиерът също остро се изказва по темата и намекна, че може страната ни да изостри позицията си към членството на Македония в ЕС, ако те не променят политиката си.
- Всяка страна трябва да изпълнява критериите и препоръките на ЕС и, разбира се, не може да има някаква дискриминация срещу хора, които искат открито да си изразят етническия произход. Защо не е проблематично да кажеш в Македония, че си албанец или египтянин, турчин, но е проблематично да кажеш, че си българин? Ако кажеш, че си българин, се смята за предателство.
Основата на идентичността им се базира на това - ние сме македонци, защото не сме българи. Нашият език е македонски, защото не е български, културата ни е македонска и няма нищо общо с България. Това е нещото, заради което се опитваме да убедим нашите македонски партньори, че трудно биха имали добросъседски отношения, ако отричат всичко - всяка една връзка на Дамян Груев, братя Миладинови, Гоце Делчев, Георги Пърлевич, цар Самуил и др!
Просто думата "македонец" за тях има кардинално различен прочит, отколкото у нас. За тях това е нещо, което през нито един етап от историята не е имало нещо общо с България.