
Изданието "The Parliament Мagazine"публикува в новия си брой позиция на д-р Андрей Ковачев по проблема със здравните неравенства. Българският евродепутат представя приоритетите си в новия мандат на Европейския парламент, свързани с мерките в областта на здравеопазването на европейско ниво
"Проблемът със здравните неравенства изискват отговор от Европейския съюз (ЕС)
По-тясното сътрудничество между институциите на ЕС и страните-членки е начинът пречките пред достъпа до качествено здравеопазване да бъдат преодолени
Новоизбраният Европейския парламент поставя въпросите на здравеопазването сред приоритетите в политическия си дневен ред. Почвата бе подхранена още по време на предишния мандат, когато проблемът с достъпа на пациентите до качествено здравеопазване в Европа бе засегнат от редица инициативи на евродепутатите.
В Европа има пациенти, които са принудени да мигрират към други страни, защото в своите те нямат достъп до адекватна диагноза и лечение. Този проблем е особено тежък в новите страни-членки, в които здравните системи все още не са достатъчно реформирани. Съкращаването на бюджетните разходи на свой ред задълбочава неравенствата, което ни отдалечава от постигането на равен достъп до качествено здравеопазване.
От правна гледна точка, правомощията да взимат решения относно опазването и подобряването на човешкото здраве остават предимно у държавите-членки. Европейският съюз може само да подпомага страните-членки в политиките им по отношение на здравните неравенства, засягащи всички страни-членки на Европейския съюз. Като заместник-председател на Съюза на европейските федералисти настоявам за повече правомощия за институциите на Европейския съюз по отношения на здравеопазването. Европейските пациенти плащат цената на липсата на европейски политики в областта на здравеопазването. Общите за Европа проблеми трябва да намерят европейски решения! Европейските граждани заявяват все по-настойчиво, че сътрудничество на европейско ниво е в техен интерес.
През 2011 г. евродепутатите признаха съществуването на проблема и се обявиха в полза на мерки на европейско ниво. Те изразиха становището си в резолюция по този сериозен проблем, засягащ както всички страни-членки, така и страните-кандидатки.
Евродепутатът Андрей Ковачев работи по този проблем още от предходния си мандат: "Анагжиран съм инициативата от самото й начало. Да седим безучастни под претекст, че Европейският съюз няма компетентност да взима решения в областта на здравеопазването, е неприемливо! ЕС трябва да бъде възможно най-близо до гражданите и да им помага в решаването на техните проблеми. Това предполага и подкрепа за държавите-членки в премахването на пречките пред предоставянето на качествено здравеопазване за пациентите. Европейската комисия предлага възможни работещи решения, които държавите-членки трябва да прилагат.
Поетият от Европейския парламент ангажимент прерасна в Партньорство за равен достъп до качествено здравеопазване. С водеща роля на пациентите - Европейският пациентски форум и българската Национална пациентска организация - то ще работи като мрежа от партньори, обединяваща пациентското движение, медицинската общност, индустрията и вземащите решения.
В новия мандат на Парламента и Комисията партньорите искат да насърчат сътрудничеството между страните-членки и институциите на ЕС за преодоляването на пречките, с които е съпроводен достъпът до качествена медицинска грижа. В момента те "картографират" съществуващите инициативи в тази област с цел да идентифицират добрите практики и възможности за усилване на ефектите от тях.
"Тези предложения трябва да бъдат чути от европейските институции и да влязат в техния дневен ред. Ето защо имам намерение да инициирам създаването на неформална Група в новоизбрания ЕП, която да работи по проблемите на равния достъп до качествено здравеопазване. Целта ни ще бъде да прокараме мост между европейските политики и Партньорството. Много от моите колеги евродепутати са се ангажирали да работят за повече прозрачност по въпроса и засилено участие на заинтересованите лица в създаването на политиките. Това вече е залог за успеха на инициативата!“, заяви Андрей Ковачев, който в новия си мандат като член на Европейския парламент избра да работи в тематичната Комисия по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните".