
Уважаеми Посланик Схоян,
Скъпи приятели,
Бих искал да приветствам инициативата на посолството на Република Армения в Република България, на Общоарменския благотворителен съюз "Парекордзаган", Координационния съвет на арменските организации в София и Арменската църква във връзка с организираните мероприятия в памет на трагичните събития от началото на ХХ век.
Миналото, както на Балканите, така и в Южен Кавказ, е кърваво и несправедливо и не трябва да бъде забравяно. Противоречията могат да бъдат преодолени само по мирен път и с историческо помирение между държавите, като обективната истина и фактите от историята трябва да бъдат признати от всички. Историята трябва да служи за извор на мъдрост, сила и обединение, а не вечно да разделя държави и народи.
Като докладчик за групата на Европейската народна партия в Европейския парламент, следя отблизо процесите в Армения и региона, където съм бил многократно. Напредналата фаза на преговорите за Споразумение за асоцииране между Армения и Европейския съюз показва волята и на двете страни за по-близки политически и икономически отношения. По време на наскоро проведената правителствена делегация в Армения българският премиер г-н Борисов и арменския министър-председател Тигран Саркисян се обединиха около необходимостта за задълбочаване на партньорството и използване на пълния потенциал за развиване на отношенията между българското и арменското общество.
Без съмнение, арменската общност в България играе важна роля за добрите отношения между двете държави и допринася, както в България, така и в останалите страни от ЕС, за социалното, политическо и икономическо развитие на нашия континент.
Амбицията на обществеността в Армения за европейска интеграция е много позитивен сигнал за бъдещето на страната, но също и положителен пример за Източните партньори на ЕС и за Кавказкия регион. Неразрешеният въпрос около Нагорно Карабах не бива да е пречка пред европейската перспектива на Армения и да спъва регионалното сътрудничество.
Споразумението за асоцииране между Армения и ЕС ще даде тласък в политическото сближаване и икономическата модернизация. То ще включва създаването на зона за свободна търговия и ще отвори пътя за облекчаване и евентуалното премахване на визовия режим, както и за приближаването на Армения към Обединена Европа и занапред.
Скъпи приятели, Преди близо столетие българите протегнаха братска ръка към спасилите се от кланетата арменци и заживяха заедно за поколения в разбирателство. Ние не сме забравили онези кървави събития.
За да можем мъдро да гледаме към бъдещето, необходимо е да знаем и помним миналото си. Ето защо бих искал още веднъж да поздравя участници и организатори за серията възпоменателни събития, която започва с филмовата прожекция днес. Ще си позволя да повторя и думите на министър-председателя г-н Бойко Борисов в музея на геноцида, че такива трагични събития и техните жертви никога не бива да бъдат забравяни.
Поклон и вечна им памет!