
10/02/2010: По време на дебатите в пленарната зала на ЕП в Страсбург относно напредъка на страните - кандидатки за членство в ЕС Хърватска, Турция и Македония, д-р Андрей Ковачев, председател на българската делегация в Групата на ЕНП(ГЕРБ) пожела успех на трите държави и призова Скопие да положи допълнителни усилия за разрешаване в европейски дух на междусъседските си проблеми.
Андрей Ковачев поздрави новоизбрания еврокомисар по разширяването Щефан Фюле и благодари на евродепутатите Свобода, Талер и Оумен-Ройтен за балансираните и обективни доклади относно напредъка на Хърватска, Турция и Македония.
"Европейският Парламент многократно е заявявал политическата си воля за присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС и е изразявал готовност за оказване на помощ на тези страни, за да могат бързо да покрият критериите за членство. Хърватска е на финалната права и аз силно се надявам договорът за присъединяване да бъде подписан още тази година", посочи г-н Ковачев.
По отношение западната ни съседка българският евродепутат заяви следното: "Бивша Югославска Република Македония постигна напредък и изпълни критериите за започване на присъединителния процес. Европейският съвет скоро ще препотвърди становището на Европейската Комисия от края на миналата година и ще започне процеса по присъединяване. За да се случи това, според мен БЮРМ трябва да положи допълнителни усилия за разрешаване в европейски дух на междусъседските си проблеми. При наличието на политическа воля от властите в Скопие за неизползване на историята, независимо антична или по-нова, за аргументиране на актуални политически или национални тези, компромис може да бъде постигнат. Историята трябва да ни обединява, а не разединява. Нека историците да направят своите академични изводи, но те не трябва да пречат на европейското бъдеще, на която и да била страна-кандидат."
Както подчерта Андрей Ковачев, тъй нареченият говор на омразата не трябва да бъде толериран от балканските държави. Той посочи специално учебниците, по които се учат младите европейци. Според него, те не трябва да съдържат квалификации, които да провокират враждебност спрямо съседните държави.
"Инструмент за повишаване на доверието на Балканите е не само визовата либерализация, която е факт и от която аз съм много доволен, но и съвместното отбелязване на историческите дати и герои, които са общи с някои балкански държави", изтъкна още българският евродепутат и изрази увереност, че препоръките от докладите ще бъдат взети под внимание от съответните институции в страните кандидатки