Уважаема госпожо Председател на Народното събрание,
Уважаеми господин министър - председател,
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
Уважаеми господа министри,
Разрешете ми да ви благодаря за честта, която имам за първи път да застана пред вас тук, на трибуната на Народното събрание на Република България. Вълнувам се, защото за мен е изключително важно и отговорно да представя един европейския прочит на извършеното от правителството на ГЕРБ. Не намирам непредубеден довод, с който да бъде оспорен фактa, че работата на това правителство се оценява много високо от нашите европейски партньори. Аз няма да се връщам на това, което то наследи. Искам обаче да подчертая, че волята за промяна и бързи действия, с които да бъде преодоляно изоставането в усвояването на средствата от европейските фондове, да бъде спряна корупцията и организираната престъпност - тази воля се превърна в реални действия. И оценката не закъсня - последният доклад на ЕК съгласно прилагания към страната ни Механизъм за сътрудничество и оценка е най-положителният, откакто той се прилага към България.
Друга оценка дойде и от рейтинговата агенция Moody s, която само преди ден потвърди рейтинга ни с положителна перспектива, определяйки състоянието на държавните ни финанси като средно за ЕС - факт, който във време на криза говори много за икономиката на държава, която вследствие на 20 годишен "успешен" преход воден от всезнаещи и многословни политици, като тези от сегашната опозиция, които чухме преди малко, все още е на опашката на европейските икономики. Сериозен атестат за работата на правителството е и положителната оценка на Световната Банка.
Уважаеми госпожи и господа,
На това правителство се падна и огромната отговорност да започне активно да участва в процесите на вземане на решения на равнище Европейски съюз. България вече има зрелостта и самочувствието не просто да се съгласява с предложенията от Брюксел, но и реално да участва в правенето на политиките на съюза. Ние защитаваме нашите позиции, а не просто повтаряме нечии други - така страната ни среща респекта и уважението на европейски ни партньори.
Това правителство и този парламент имат и отговорността да работят по новите правила, записани в Лисабонския договор. Вашата сила и вашият глас при вземането на решения на ниво Европейски съюз, уважаеми дами и господа народни представители, вече е реалност, която трябва да бъде упражнявана както в името на националните интереси и защита на българските граждани, така и с респект и с мисъл за общия ни европейски дом и неговите 500 милиона европейски граждани. Тук ми се иска да напомня и факта, че по силата на Лисабонския договор и ролята на Европейския парламент нарасна и неговият глас е равен с този на Съвета, което прави и нашата отговорност по-голяма. Искам да изразя своето задоволство от зрелостта и националното мислене на всичките си колеги евродепутати, избрани от България. Ние безспорно имаме различия на полето на националната политика, но когато защитаваме национална кауза, успяваме да намерим консенсус и да свалим доспехите на политическото си противопоставяне. Въпреки че след това което чух от някои колеги, започвам да се разколебавам.
България работи упорито и компетентно по време на испанското председателство. Няма да повтарям казаното от министър-председателя г-н Борисов - той ясно представи фактите, които са показателни сами по себе си. Само ще си позволя да подчертая активността на правителството и приноса му при обсъждането на Стратегията „Европа 2020"; на новия План за действие за европейска енергийна политика (2010 - 2014), което обсъждане ще продължи и по време на белгийското председателство; при разработването на Стратегия за вътрешната сигурност на ЕС и други.
Приоритетите на настоящето белгийско председателство са и в дневния ред на Европейския парламент. Надявам се и смятам, че всички евродепутати от България имаме общата воля да поставим в центъра на своята дейност и трите специфични въпроса, които страната ни извежда като приоритетни - енергетика, земеделие и регионална политика. Енергетика - защото от една страна това е отрасъл, който е основен за националната икономика, а от друга - защото не искаме да продължава пълната ни зависимост от един доставчик.
Земеделие - защото сега на дневен ред в ЕС е обсъждането и на Общата селскостопанска политика на Съюза след 2013 година. Полагаме всички усилия да защитим интересите на българските фермери без това да накърнява интересите на колегите им от другите страни - членки. Смятам, че балансът е възможен, балансът е постижим, балансът е предмет на преговори - така че, г-н Станишев, не се притеснявайте - ще успеем! С вашите "умни" стратегии и тактики доверието в България беше сринато до нула, така че не ни трябват вашите съвети.
Регионална политика - защото икономическото развитие на регионите е основата на икономическото развитие на държавите и оттук - на териториалното сближаване на Европейския съюз.
Освен тези най-важни за страната ни приоритети, България активно участва и насърчава работата на целия Европейски Съюз и в други област, представляващи интерес за българските граждани. Европейските институции са водещи в изработването на Дунавската и Черноморската стратегии, които целят подобряване условията за развитие на европейските региони. Тези две стратегии се отнасят за много български общини, които се очаква да получат допълнителни механизми за финансиране.
В дебата по създаването на новата Служба за Външни Действия на ЕС успешно защитихме позицията си, а именно спазването на географския баланс при назначаването на персонала и гарантираното адекватно представителство на всички държави членки. За да може Върховния представител да е представител на целия ЕС, а не само на старите държави-членки.
В Европейския парламент отстояваме интересите на българските общности извън пределите на България, като например в Македония и Украйна.
Българските представители в ЕП работят активно по европейския отговор на икономическата криза, която засегна особено тежко страните от Централна и Източна Европа. През есента се очаква междинен доклад за възстановяване на европейската икономика в Комисията по финансовата, икономическата и социалната криза, където г-жа Илияна Иванова е заместник-председател.
Искам да ви информирам също, че в Европейския Парламент започна работата на комисията по следващата финансова перспектива 2014-2020. Това включва бюджетен преглед и изготвянето на финансова програма за седем години напред - въпрос от първостепенна важност за това как ще се разпредели тежестта по финансирането на бъдещия бюджет на ЕС. Г-н Владимир Уручев участва в работата на тази комисия.
Уважаема госпожо Председател на Народното събрание,
Уважаеми господин министър - председател,
Уважаеми госпожи и господа народни представители,
Уважаеми госпожи и господа министри,
Разрешете ми накрая да изкажа убедеността си, че успехите ни ще продължат с координирани, целенасочени и балансирани общи усилия на институциите, които представляваме. Оценката за това ще дойде от нашите избиратели и от партньори ни.
Като член на Европейския парламент бих искал да ви уверя от свое име и от името на моите колеги, избрани от листата на ПП ГЕРБ, че сме на ваше разположение, за да синхронизираме нашите действия, така че България да продължи да утвърждава своя авторитет като уважаван пълноправен член на ЕС.
Благодаря ви за вниманието!