
Уважаеми дами и господа,
Радвам се, че мога да открия семинара на Българската асоциация за подкрепена заетост (БАПЗ).
Концепцията на подкрепената заетост съвпада с разбиранията ми за правото на труд като основно човешко право и за недискриминация, и съм щастлив, че мога да започна разговор за нейното популяризиране в България. Още повече, че правото на труд е силно застъпено в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, която Европейският съюз неотдавна ратифицира.
За съжаление в страната ни все още съществува стигма относно правата на хората с интелектуални затруднения и психични разстройства, както и относно трудовия капацитет на хората с увреждания като цяло. Това трябва да бъде променено и фактът, че този семинар се случва бележи началото на тази промяна. Изместването на фокуса от уврежданията към способностите на хората с увреждания, особено хората с интелектуални затруднения и психични разстройства, ще бъде дълъг процес. Но обществото не може да си затваря очите пред хората, които се нуждаят от подкрепа. Чуствителността на обществото трябва да бъде засилена. Последствията от финансовата криза в страната, едно от които е високата безработица, са фактор, който не бива да бъде пренебрегван и който допълнително би затруднил този процес. Въпреки това аз вярвам в успешния му завършек и в постигането на трудова интеграция на хората с увреждания. А подкрепената заетост е доказано най-доброто средство за осъществяването й. На Запад хората с увреждания са по-защитени, осигурява им се достъп до административния и социален живот, транспорта е улеснен.
Надявам се при следващото подобно събитие да можем да говорим за добри практики на подкрепена заетост в България.
Накрая бих искал да благодаря на БАПЗ за партньорството и на д-р Стийвън Байер затова, че прие да бъде лектор на семинара и да представи модела на подкрепена заетост пред българската общественост.
Пожелавам успех на БАПЗ и на подкрепената заетост в България!