
Благодаря г-н Председател,
Благодаря на нашия докладчик, защото точно от това имаме нужда сега в ЕС и в Шенген - обективност и справедлива оценка на направеното от България и Румъния.
Процесът на оценка и присъединяване на България и Румъния трябва да завърши по същите критерии, по които е започнал. Още през 2007 година беше залегнало, че ако техническите критерии бъдат изпълнени, България и Румъния ще се присъединят в началото на 2011. Това вече е на лице. Оценката на експертните група е еднозначна - България и Румъния изпълняват критериите за членство и аз благодаря на докладчика, че е отбелязал това в доклада си. Всичко друго, излизащо извън тези критерии е в сферата на политиката, и то на вътрешната политика на някои страни членки.
Вместо тези краткосрочни сметки ние трябва, особено в сегашния моментна на външни заплахи и страхове сред нашите граждани, да се мобилизираме и обединим за по добро опазване на границите на цялото Шенгенско пространство и разбира се тези които са подложени на най-силен имигрантски натиск - Южния фланг. Трябва да се опрем на ефективни и работещи планове при кризи каквито са настоящите такива в Италия и Малта. Явно такъв план не може да бъде взаимни обвинения и заплахи за излизане от Съюза, които нямат нищо общо с нашите декларирани ценности и за съжаление доказват че на хартия е едно, но в действителност не сме готови на повече солидарност и търсене на ефективни решения.
Обаче нека се върна на България и Румъния. Не може да има двоен стандарт - ако ще обсъждаме нови мерки, то трябва те да важат за всички страни членки - и старите и новите! Членството в Шенген не е статично, а постоянно трябва да бъде защитавано и да се полагат усилия, за да можем адекватно да отговорим на неочакваните и променящи се предизвикателства. Не може веднъж част от Шенген, страните да се отпускат и да не поддържат високи стандарти.
Уважаеми колеги, България и Румъния са си свършили работа. Сега надграждат и разработват планиране, което искам да подчертая, не е част от критериите за членство в Шенген. От такова планиране за извънредни ситуации разбира се имаме нужда -не само страните на първа линия, а всички страни в Шенген. Имаме нужда от план при извънредни ситуации, защото външните ни граници са обща и споделена отговорност. В този ред на мисли, в настоящия момент бих бил по-спокоен ако цялата средиземноморска граница на Шенген се охранява така, както България и Румъния охраняват тяхната черноморска граница. Докладчика и докладчиците в сянка са били там, както и експертите на съвета - те знаят много добре за какво говоря.
Уважаеми колеги, трябва да бъдем справедливи и обективно да оценим свършеното. Трябва да дадем една честна и справедлива оценка на готовността България и Румъния да станат част от Шенген и смятам, че такава е оценката в доклада. Убеден съм, че ние ще направим това.
Благодаря Ви.