
Уважаеми колеги,
Украйна е много важна държава за ЕС. Тя е потенциално един изключително важен партньор, с когото имаме много неизследвани възможности. Ето защо Споразумението за асоцииране по отношение на тази голяма държава е водещ проект на Източното партньорство. Много е важно да се приеме тази правна рамка за бъдещо задълбочаване на отношенията между ЕС и Украйна.
Но скъпи колеги не правете грешка - Украйна понастоящем е държава на ганицата на цивилизационен избор - от една страна е миналото с неговата съветска тоталитарна политическа система и монопол над информацията и вземането на решения. От друга страна е бъдещето с Европейската интеграция, демократични институции и политически плурализъм.
След президентските избори през миналата година сме свидетели на връщане назад от пътя на демокрацията. Днес Украйна все още заявява Европейската си ориентация, но изглежда, че не се придвижва към демократичното си бъдеще. По-скоро се движи към тоталитарното си минало. Широко разпространена политическа репресия, своеволни съдебни решения, самоцензура на медиите - това са само някои от примерите от политическия пейзаж в Украйна. Има различие между словесното и писмено намерение на ръководството и реалността в региона.
Връщането назад от демокрацията, което се случва в Украйна, особено политически разиграния процес и вкарването в затвора на предишния Министър-председател Юлия Тимошенко отново поставя въпроси от рода на какъв сигнал ще изпратим на другите участници в Източното партньорство?
Молдова за първи път не е комунистическа, Грузия си отдъхва от силния натиск от Русия да върне обратно нейните реформи, може би има разчупване на леда дори в Беларус. Можем ли да търгуваме свободно и да говорим за общи ценности с всички тези държави ако те вкарват в затвора опозиционни лидери за техните политически решения?
ЕС не може да толерира това държавните институции да се използват като инструменти по репресивни политически причини. Това не са нашите ценности!
Така че относно препоръките - ние сме изправени пред дилема - не можем да полеем със студен душ европейските амбиции на Украйна, но можем ли да препоръчаме придвижване напред на Споразумението за асоцииране въпреки политическите репресии, които сега се случват там? Или може би можем да помислим за изключване от споразумението за свободна търговия.
Отделно от всичко това мисля, че изказването на г-н Легутко покрива основните точки. Има някои неуредени въпроси, които да бъдат прибавени, като например установяване на обмен в секторите на сигурността и правосъдието, изработване на нов избирателен код в съответствие с най-добрите европейски практики и приемане на географски индикатори.
И моля най-накрая да ми разрешите едно цялостно наблюдение като свидетел на политическия преход от тоталитаризъм към демокрация в една бивша комунистическа източно-европейска държава. Като външни сигнали за готовността на една държава да скъса с тоталитарното си минало са честното осъждане на това минало и промяна в символите - ако виждате в една страна много комунистически паметници и статуи на Ленин, ако не виждате някаква готовност за открита и прозрачна дискусия, относно влиянието на бившата комунистическа тайна полиция в случаите с Украйна и Русия - това е КГБ, такава държава ще има много труден процес на демократизация и пътят към нас ще бъде дълъг.
Благодаря Ви!